FIFA gol çizgisi teknolojisini kabul etti

Uluslararası Futbol Federasyonlar Birliği (FIFA) gol gizgisi teknolojisinin kullanılmasına onay verdi. Brezilya 2014'te bu uygulama yer alacak

19 Şubat 2013, Salı 14:53
A A
FIFA gol çizgisi teknolojisini kabul etti

FIFA, birçok maçta tartışma yaratan pozisyonlarda hakemlerin işini kolaylarştıracak olan gol çizgisi teknolojisini kabul etti. Aralık ayında Japonya'da Dünya Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda denenen sistemin başarılı olduğu belirtilirken, aynı uygulamanın 2013'te Brezilya'da yapılacak olan Konfederasyon Kupası ve 2014'te yine aynı ülkede yapılacak olan Dünya Kupası'nda da yer alacağı bilgisi FIFA'nın internet sitesinde yer aldı.

Hakemler, her maç öncesi sistemin çalışıp çalışmadığına bakacak, bağımsız bir kuruluş ise sistemin genel yapısını sürekli olarak kontrol edecek. FIFA bu teknolojileri üreten firmalara taleplerini şimdiden iletmeye başladı.

Bu konuda tartışmaların yakın zamanda en çok yaşandığı maç, Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası'nda İngiltere - Almanya maçı olurken, karşılaşmada İngiliz futbolcu Lampard'ın şutunda topun golçizgisini net olarak geçmesine rağmen hakem golü vermemişti. Maçı Almanlar 4-1 kazanmıştı. Lampard'ın golü olduğu sırada maç 2-1 Almanya'nın üstünlüğü ile devam ediyordu. Eğer hakem bu golü verseydi, İngiltere maç içinde 2-0'dan 2-2'lik beraberliği yakalayacaktı.

Fanatik

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ünlü sporcu Oscar Pistorius