Fiktif kur nedir? Ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize'de danışma meclisi toplantısında konuşma yaptı. Dövizdeki hareketlilikten bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sahada bizimle boy ölçüşemeyenler fiktif kur oyunlarını devreye soktular." cümlesini sarf etti. Bu beyan sonrası "Fiktif kur" nedir?" sorusu gündem oldu.

11 Ağustos 2018, Cumartesi 17:28 Son Güncelleme: 11 Ağustos 2018, Cumartesi 17:30
A A

Döviz fiyatlarının bir anda yükselmesi ülke gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize'de danışma meclisi toplantısında konuşma yaparken bu konuya değinip ABD'ye eleştirilerde bulundu. Bunun Türkiye'ye yapılan bir oyun olduğundan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sahada bizimle boy ölçüşemeyenler fiktif kur oyunlarını devreye soktular." cümlesini kurdu. Bu cümle sonrası "Fiktif kur" nedir?" sorusu gündem oldu.

FİKTİF NEDİR?

Fiktif; gerçek olmayan, kurgusal sanal anlamına gelmektedir. Fiktif varlık kaydı ise mevcut varlıkların değerinin çok üstünde gösterilmesi ya da gerçekte olmayan varlıkların bilançoya kaydedilmesi yöntemleri ile firma varlıklarını ve mali durumu olduğundan fazla göstermeyi amaçlayan bir bilanço hilesidir. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.