Filipinler'deki Taal Yanardağı ülkeyi griye boyadı

Filipinler'in başkenti Manila yakınlarında yer alan ve pazar günü patlayan Taal Yanardağı, lav ve kül püskürtmeye devam ederken; 30 bin kişi tahliye edildi. Köylerini terk etmeyen Filipinliler, volkanik felaketin izlerini silmeye çalışıyor. Taal Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar nedeniyle ülke griye büründü.

15 Ocak 2020, Çarşamba 08:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Filipinler’in başkenti Manila yakınlarında yer alan ve önceki gün patlayan Taal Yanardağı, lav ile kül püskürtmeye devam ediyor. Volkana 17 kilometreden yakın yerleşim birimlerindeki 500 bin kişiye bölgeden ayrılmaları çağrısı yapıldı. Dün 30 bin kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Hava trafiğinde büyük aksamalara yol açan yanardağ, çevresindeki köy ve kasabaları küle boğdu. 100 kilometreye uzaklığa ulaşabilen küller bölgeyi griye boyadı. Yüzlerce volkanik deprem kaydedildi. Evlerini terk etmek istemeyenler ise kendi imkanlarıyla temizlik çalışmalarına başladı.

Köylerini terk etmeyen Filipinliler, volkanik felaketin izlerini silmeye çalışıyor.

Yanardağ yakınındaki kent ve kasabalarda okullarda eğitime ara verildi.


Manila Uluslararası Havalimanı'ndaki iç ve dış hat uçuşları da patlama nedeniyle geçici süreliğine ertelenmiş, 240 uçuş iptal edilmişti.


Dünyanın en küçük yanardağı Taal, Filipinler'de 10'dan fazla aktif volkandan biri.

Filipinler, Pasifik'te "Ateş Kuşağı" olarak adlandırılan, depremlerin ve volkanik patlamaların yoğun yaşandığı fay hattı üzerinde bulunuyor.

Filipinler Volkan Bilimi ve Sismoloji Enstitüsü Başkanı Renato Solidum, Batangas eyaletinde yer alan Taal Yanardağı'ndaki aktivitenin devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Avustralya 2020’ye 'Merhaba' dedi