Filistinliler, Ayrım Duvarı'nı deldi

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşimcilerine Karşı Direniş Komiteleri aktivistleri, Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıl dönümü nedeniyle, Kudüs'teki Ayrım Duvarı'nda balyozla delik açtı

08 Kasım 2014, Cumartesi 17:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Filistinli aktivistler, İsrail'i şoke edecek bir eyleme imza attı. Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşimcilerine Karşı Direniş Komiteleri aktivistleri, Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıl dönümü nedeniyle, Kudüs'teki Ayrım Duvarı'nda balyozla delik açtı. Qays Abu Samra / AA

Aktivistler, kentin Bi'r Nabala beldesi yakınlarında Ayrım Duvarı'nda delik açarak bölgeye Filistin bayrağı dikti.

Duvarda delik açan Filistinli aktivistlerden biri, söz konusu eylemi Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

"İsmini vermek istemeyen aktivist, "Bu delik, Filistin topraklarını, İsrailli yerleşimcilerin çıkarları için ayıran Ayrım Duvarı'nın sonunun başlangıcıdır. Bu duvar, modern çağda ırkçı ayrılığın ifadesidir" şeklinde konuştu.

İsrail, Ayrım Duvarı'nı güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ve İsrail arasında 2002'de inşa etmeye başlamıştı.

"Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989'da yıkılmıştı. Söz konusu duvar, Batı'da yıllarca "Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılıyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa'da kısıtlamalar başladı ama uçuş yasağı var mı?