Filistinliler cuma namazını arazide kıldı

Batı Şeria’da yüzlerce Filistinli, cuma namazını, Yahudi yerleşimcilerin Ramallah’ın kuzeydoğusunda bir hafta önce el koyarak konteynerler yerleştirdiği ve Filistinlilerin tepkilerinin ardından dün gece boşaltılan araziler üzerinde kıldı

31 Mart 2017, Cuma 23:49
A A
Filistinliler cuma namazını arazide kıldı
El-Mugir ve Kefr Malik beldeleri sakinlerine ait arazilerden Yahudi yerleşimcilerin çıkarılmasının sevincini yaşayan Filistinliler, cuma namazının ardından burada bir kutlama tertip etti. Arazi sahiplerinden Abdulfettah Hamayil,  "Yahudi yerleşimciler, bir hafta önce topraklarımıza el koydu. Boşaltılması için İsrailli mercilere başvurduk. Oyalama yoluna gittiler. Biz de topraklarımızı geri almak için yürüyüşler düzenledik." dedi.

'TÜM İMKANLARLA ONLARI SAVUNURUZ'


Yapılan toplu baskı sonucu dün gece yerleşimcilerin arazilerden tahliye edildiğini aktaran Hamayil, "Bu topraklar bizim özel mülkümüz. Elimizdeki tüm imkanlarla onları savunuruz." ifadelerini kullandı. Filistin Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Abdullah Ebu Rahme de Yahudi yerleşim birimleriyle mücadele için yoğun diplomatik çaba sarf edilmesi ve halk direnişinin artması gerektiğini kaydetti.Ebu Rahme, "İsrail askerlerinin korumasında olmalarına rağmen Yahudi yerleşimcileri engellemek için komşu beldeler birleşti. Tahliye işlemi de bu birlik sağlandıktan sonra gerçekleşti." diye konuştu.

ASKERLERLE ÇATIŞTILAR


İsrail askerleri, arazileri üzerine Yahudi yerleşimciler tarafından yerleştirilen konteynerleri protesto için geçen hafta cuma günü Filistinlilerin düzenlediği eyleme müdahale etmişti. Askerler ile bölge sakinleri arasında konteynerlerin etrafında çatışmalar yaşanmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.