Fındığın en ideal alternatifi salep

Samsun’da Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) projesiyle ilk defa hayata geçirilen organik sertifikalı salep üretim alanında yılın ilk hasadı yapıldı.

09 Haziran 2020, Salı 14:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi sıcak salep ve dondurmanın ham maddesi olan salep üretimi Samsun'un Terme ilçesinde DOKAP desteği ile üretiliyor. Bölgede yaygın olan pirinç ve fındık ürünün yanı sıra “DOKAP Bölgesi Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında salep üretiminin Terme merkezli yapılması hedefleniyor.

Türkiye'de ilk defa çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş, organik sertifikalı salep üretiminin Samsun'un 5 farklı ilçesinde 10 farklı üreticiyle başlatıldığını kaydeden Prof. Dr. Yüksel Kan, doğada bulunan ve toplanması yasal olmayan saleplerin ticarette kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Fındığa alternatif en ideal ürün salep

Fındığa alternatif en ideal ürün salep

Ekim 2019 tarihinde DOKAP desteğiyle projeye başlayan üretici Mazhar Can Yüksel, fındığa alternatif olabilecek çeşitli ürünler arasında salebi seçtiğini aktardı. Terme'de DOKAP projesine dahil olan 2 üreticiden biri olduğunu söyleyen üretici Yüksel, şu açıklamaları yaptı:

"Fındığa alternatif ürünler içerisinde salebin olabileceğini düşünerek bu işe yöneldim. Prof. Dr. Yüksel Kan'ın, DOKAP'ın ve Tarım Bakanlığının katkılarıyla bu yola çıktım. Bu yıl çeşitli AR-GE çalışmaları yaptık. Bunun içerisinde başarılı gördüğümüz fındık alanında salepten daha fazla verim alacağımıza inanıyoruz. Yıl içerisindeki çalışmalarımızı kapalı bahçelerde yaparak bunun üzerine yoğunlaşacağız. Bölgemizde ruhsatlı, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 2 ton civarında salep var. 10 tane üretici var.

Ama doğadan sökülen Samsun bölgesinde yaklaşık 40 ton civarında salepten söz ediliyor. Doğadaki salep katliamını engellemek için de Tarım Bakanlığının, DOKAP'ın, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu ürüne destek çıkarak daha çok üreticiyle üretimini sağlamalarını gönülden istiyoruz."

Salep, özellikle kış aylarında kafelerde içilen sıcak içecek ve yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın ham maddesi olduğu biliniyor. Salep üretiminin ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacağının da altını çizen üretici Yüksel, bölgede yaygın olan fındık üreticilerinin bahçelerinde fındık ağaçlarını kesmeden salep üretimi yapabilme imkânı olduğunu vurguladı.


İHA - İsmail Can Çam

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İkinci el araçların pahalı olması vatandaşları araç kiralamaya yöneltiyor