'Fındık', 'Fıstık'lı fuhuş çetesi

'Fındık', 'Fıstık'lı fuhuş çetesi

Eğlence yerlerinde kadınları pazarladıkları ileri sürülen zanlıların güvenlik güçlerine yakalanmamak için müşterileriyle şifreli konuştukları belirlendi

22 Mayıs 2012, Salı 14:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Büyükçekmece ve Silivri’deki bazı ev ve otellerde fuhuş yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Jandarma ekiplerinin ev ve eğlence mekanlarına yönelik takibinde, yabancı uyruklu kadınların yurtdışından yüksek kazanç vaadiyle Türkiye’ye getirildikleri ve fuhuş yaptırıldıkları belirlendi.

Takip sırasında eğlence yerlerinde kadınları pazarladıkları ileri sürülen zanlıların güvenlik güçlerine yakalanmamak için müşterileriyle şifreli konuştukları belirlendi.

Genel olarak kadınlar için “Çerez", Faslı kadınlar için, “Fındık", Eski Sovyet Bloğu ülkelerinden olan kadınlar için “Fıstık" tabirlerini kullandıkları anlaşıldı.

Kadınların borçlandırıldıktan sonra zorla fuhuş yaptırıldığının da tespit edilmesinin ardından operasyon kararı alındı.

Jandarma ekiplerince 2'si otel, toplam 18 adrese yapılan baskında, zorla fuhuş yaptırıldıkları ileri sürülen 2’si Türk 17 kadın kurtarıldı. Şebeke lideri olduğu öne süülen F.B’nin de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

5'İNDE CİNSEL HASTALIK ÇIKTI

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 23 pasaport, 29 sim kart, 26 cep telefonu ve 9 yurt dışı banka havale dekontu, 1 adet para akışını gösteren fihristli ajanda, 368 dolar, 50 euro ve 3 bin 480 lira ele geçirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen kadınlardan 5’inin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıdıkları ortaya çıktı.

Yabancı uyruklu kadınlar işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Emniyetteki sorgusu tamamlanan şüpheliler ise adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 7’si, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mehmet AKTARAN - İSTANBUL - DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Semiha Peker’in katil zanlısı yakalandı, ’Pişman değilim’ dedi