Finlandiya devlet fonu Solidium Nokia’dan hisse satın aldı

Çok uluslu bir şirket olan Nokia üzerindeki Fin etkisini artırmayı amaçlayan Finlandiya hükümetinin yatırım kolu Solidium, şirketten yüzde 3,3'lük hisse satın aldı

15 Mart 2018, Perşembe 16:19
A A
Finlandiya devlet fonu Solidium Nokia’dan hisse satın aldı
Finlandiya hükümet yatırım kolu Solidium , 844 milyon Euro karşılığında Nokia’dan yüzde 3,3’lük hisse satın aldı. Bundan on yıl önce küresel mobil telefon piyasasına hükmeden Nokia’nın çöküşünün temel sebebi, Finlandiya’nın içinde bulunduğu ve yeni yeni toparlanmaya başladığı ekonomik durgunluktu. 2014 yılında Nokia’nın cep telefonu birimini satın alan Microsoft ile Nokia, Finlandiya’da binlerce çalışanı işten çıkarmıştı.

Şu anda telekomünikasyon ağı endüstrisine odaklanan Nokia, Finlandiya’da 6 bin 300 kişi çalıştırıyor. Küresel iş gücü ise 102 bin 800 kişi civarında.

Reuters‘a açıklama yapan hükümet yatırım kolu Solidium’un CEO’su Antti Makinen “Bunun iyi bir yatırım olacağına inanıyoruz. İnsanlar Nokia’nın Finlandiya’nın en büyük şirketi olduğunu hatırlamalı.” dedi.


NOKIA'NIN HİSSELERİNİN ÇOĞU YABANCI KURUMSAL YATIRIMCILARIN ELİNDE


Solidium, 2018’in ilk aylarında piyasadan hisse senetleri satın alarak hisse oluşturdu. Geçtiğimiz haftalarda İsveç telekomünikasyon şirketi Telia, çelik şirketi SSAB ve holding şirketi Sampo’daki hisselerini azaltarak Nokia yatırımını finanse etti.

Makinen, Solidium’un Nokia’nın Mayıs ayında düzenlenecek hissedarlar toplantısında koltuk sahibi olmayı düşünmediğini ancak bunun ileride değerlendirilebilecek bir seçenek olduğunu söyledi. Nokia’daki hisseyi artırmayı düşünüp düşünmedikleri sorulduğunda ise Makinen şu anki hisseden memnun olduklarını belirtti.

Nokia’nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, şu anda Nokia’nın hisselerinin çoğu yabancı kurumsal yatırımcıların elinde. Geçtiğimiz yılın sonunda en fazla hisse sahibi olan, yüzde 6,2 ile ABD varlık yöneticisi BlackRock idi. Solidium on yıl önce siyasetçiler ve hükümetin varlıkları arasına mesafe koyma teşebbüsüyle kuruldu. Şu anda, çoğunlukla hükümet tarafından yönlendirilen sanayileşme çağında ortaya çıkan 13 Fin şirketindeki azınlık hisselerini yönetiyor. Geçtiğimiz ay Reuters ile yaptığı röportaj sırasında Makinen’in söylediği üzere Solidium, Finlandiyalı şirketlerin ‘Fin olarak kalmasını’ sağlamayı amaçlıyor.

dunyahalleri.com

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.