Fırat Can Steakman Restoran’da pandemi sonrası alınan önlemleri anlattı

Fırat Can Steakman Restoran’da pandemi sonrası alınan önlemleri anlattı

Pandemi süreci nedeniyle alınan önlemlere artık çoğu yerde rastlıyoruz. Bulaşıcılığı azaltmak için yetkililer tarafından önerilen sosyal mesafe ve hijyen kuralları yemek alanlarımızın vazgeçilmezleri haline geldi. İnsan sağlığını her şeyden üstün tuttuklarını belirten Steakman Restoran'ının sahibi Fırat Can, pandemi koşullarına göre müşterileri için aldıkları önlemler hakkında bilgi verdi.

19 Kasım 2021, Cuma 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2020 yılında hayatımıza giren ve günlük yaşamımızda birçok uygulamanın değişmesine neden olan Covid-19 salgını restoranlarda da yeni uygulamaların başlamasını sağladı. Bulaşıcılığı azaltmak için yetkililer tarafından önerilen sosyal mesafe ve hijyen kuralları yemek alanlarımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Pandemi döneminde sıkça kullanılan cerrahi maskelerin yemek yeme esnasında kullanılmasının imkânsız olması bu kuralların önemini buralarda daha da arttırdı.

İnsan sağlığını her şeyden üstün tuttuklarını belirten Steakman restoranının sahibi Fırat Can, pandemi koşullarına göre müşterileri için aldıkları önlemler hakkında şunları dile getirdi: