Fırını bozan kullanıcı hataları

Fırın kullanırken farkında olmadan yapılan bazı kullanıcı hataları fırının ömrünü kısaltıyor ya da bozulmasına sebep oluyor. İşte fırını bozan kullanıcı hataları...

25 Ekim 2021, Pazartesi 17:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
FIRIN TEMİZLİĞİ

FIRIN TEMİZLİĞİ

Halbuki fırında pişen yemeklerden dökülen ve katılaşıp kalan kalıntıların yangın çıkarma riski var. Yani onun temizliğine özen göstermeyerek sadece hijyen kurallarını çiğnemiyor, aynı zamanda hayatınızı da tehlikeye atıyorsunuz.

Nasıl temizlenmeli?

Çeyrek su bardağı tuz, çeyrek su bardağı karbonat ve yarım 1 su bardağı suyu karıştırın. Tamamen metal görünen noktalara dokunmadan bu karışımı yağlı ve kirli bölgelere uygulayın. Ardından iyice fırçalayarak temiz bir bezle kurutun.


HAVA AKIŞI

HAVA AKIŞI

Fırının altındaki, üstündeki, kenarlarındaki hava alan yerleri kapatmanız da yanlış bir kullanım yöntemi. Zira bu şekilde hava sirkülasyonunu engelliyorsunuz ve bu da fırındaki yemeğinizin doğru ısıda pişmesini zorlaştırıyor. Diğer bir deyişle bu şekilde fırının her yerinin eşit derecede ısınmasını imkansız hale getiriyorsunuz.


ALÜMİNYUM FOLYO KULLANIMI

ALÜMİNYUM FOLYO KULLANIMI

Pişen yemeklerden damlayan, dökülen parçaların fırınınızı kirletmesini istemiyor olabilirsiniz ancak bu noktada alüminyum folyo kötü bir fikir. Çünkü alüminyum folyo ısıyı yansıtır ve fırının sıcaklığına etki eder. Ve hatta bazen fırın içinde eriyerek büyük zararlar verebilir.


CAMDAKİ BUHARLANMA

CAMDAKİ BUHARLANMA

Eğer fırın kapısında buharlanma görürseniz aslında bu yalıtımın sorunlu olduğu anlamına gelir. Diğer bir deyişle buharlanmanın yoğun olması fırın lastiklerinin değişmesinin zamanının geldiğinin bir habercisi. 


KAPAĞI AÇMAK

KAPAĞI AÇMAK

Fırının kapağını çok sık açıp kapatmak ya da uzun süre açık tutmak sıcaklığın fırın dışına çıkmasına sebep olarak tarifin pişme süresinin uzamasına yol açar. Aynı zamanda fırın böylelikle daha fazla enerji harcamış olur. İlla fırın kapağını açıp kontrol etmek istiyorsanız bunu çok kısa süreli yapmaya ve sık sık tekrarlamamaya dikkat edin.


SAKLAMA ALANI OLARAK KULLANMA

SAKLAMA ALANI OLARAK KULLANMA

Fırını bir saklama dolabı olarak kullanmanın kötü bir fikir olmasının sebebi şu: Fırını önceden ısıtacağınız durumlarda eğer oraya koyduğunuz tava, tepsi gibi mutfak eşyalarınızı çıkarmayı unutursanız onları mahvedip fırına da zarar verebilirsiniz. En kötü senaryoyu düşünmekte fayda var.


DÜĞME TEMİZLİĞİ

DÜĞME TEMİZLİĞİ

Size fırın düğmelerinin mutfağın en kirli bölümlerinin başında geldiğini ve hepsinin birer bakteri yuvası olduğunu söylesek? Yemek yaparken onlara ne kadar fazla dokunduğunuzu bir düşünün. Mutfakta temizlenmesi en fazla ihmal edilen yerlerden biri olan mutfak düğmelerini silmek işte bu kadar önemli.


TEMİZLİK SPREYİ

TEMİZLİK SPREYİ

Bunun fırınınıza zarar verebileceğini belirtmekte fayda var. Zira düğmelere doğrudan sıkılan temizlik spreyleri onların bağlı olduğu elektrikli devrelerin içine girebilir ve makineye zarar verebilir. Bu yüzden onları nemli bir bezle silmeniz çok daha yerinde bir karar olacaktır.


ISITICI OLARAK KULLANMAK

ISITICI OLARAK KULLANMAK

Özellikle kış aylarında bu yönteme başvuran çok kişi var. Ancak fırınların ısınma kaynakları olarak tasarlanmadığını ve yaydıkları sıcaklığın küçük bir kutunun içini ısıtmak için hesaplandığını unutmamak gerekiyor.

Bu arada gazlı fırınlarda eğer fırını ısıtıp kapısını açarsanız bu durum karbonmonoksit zehirlenmesine dahi sebep olabilir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Halı veya kilimize çay-kahve döküldüğünde ilk olarak ne yapmalısınız?