Fit kalmak isteyenler neden daha çok yoğurt tüketmeli?

Anadolu'da 10 asırdan uzun süredir tüketilen yoğurt vücudumuzun daha aktif çalışabilmesi için bir çok farklı yarara sahip... Yoğurt, egzersiz, diyet ve elbette sağlıklı beslenme kelimeleriyle adeta bütünleşmiş durumda. Peki ama neden? Böyle olması aslında şaşırtıcı değil... Yoğurt yemek, sağladığı inanılmaz faydalar nedeniyle her daim fit kalmak isteyen kişiler için ideal görünüyor. İşte nedenleri... / ÖZEL HABER

05 Ağustos 2021, Perşembe 10:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Asırlardan beri tüketilen yoğurt, ideal kilosunda, sağlıklı ve aktif yaşamak isteyenler için etkili faydalara sahiptir.

Her gün yoğurt yemenin faydaları arasında, sindirim sistemi, kalp ve damar hastalıklara karşı korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, alerjik reaksiyonları azaltmak ve diyabette, crohn hastalığında, kanser ve kronik yorgunluk gibi sorunlarda destekleyici olmak gibi birçok önemli etkisi var.

Tüm bunlarla birlikte yoğurt egzersiz yapan, kilo vermek isteyen yani yaşamını fit geçirmek isteyen kişiler için de karşı konulmaz özelliklere sahip...

YOĞURT BESİN DEĞERLERİ

YOĞURT BESİN DEĞERLERİ

 • Kalori :  92
 • Yağ :  0.265 gr
 • Sodyum : 56.2 mg
 • Karbonhidratlar : 5.68 gr
 • Şekerler :  5.1 gr
 • Elyaf : Yok
 • Kolin : 23.6 mg
 • Protein :  16.1 gr
 • Kalsiyum : 111 mg

Yoğurt, içeriğindeki kalsiyum ve yüksek protein değerleri nedeniyle diğer süt ürünlerini biraz daha geride bırakır.

Yoğurt ayrıca vitamin ve minerallerle doludur. Küçük bir kase yoğurt 10.7 miligram magnezyum, 136 miligram fosfor, 141 miligram potasyum ve 15 miligram kolin içerir. Ayrıca 111 miligram kalsiyum içerir.

Magnezyum , enerji üretimi ve protein sentezi gibi işlevlere yardımcı olurken, potasyum sinir sistemi işlevi ve kas kasılmasında hayati bir rol oynar. Fosfor, kemik büyümesine ve normal hücre zarı işlevine yardımcı olur. Bir B vitamini olan kolin, yağ ve kolesterol taşınması gibi biyolojik süreçlerin yanı sıra enerji metabolizmasına da yardımcı olur.


HER GÜN BİR KASE YOĞURT SİZİ FİT YAPIYOR

HER GÜN BİR KASE YOĞURT SİZİ FİT YAPIYOR

Her gün küçük bir kase ev yoğurdu (organik yoğurt) yemek birçok açıdan kilo vermenize destek oluyor.

Yoğurdun bu anlamdaki en önemli özelliği, içerisindeki enzimler sayesinde yağ yakımı sağlaması ve yarattığı somut tokluk hissi nedeniyle kalori alımının azalması.

Araştırmacılar, diyet yapanların kilo almadan daha fazla kalori alabilmelerini, yoğurdun kalsiyum ile sinerjistik olarak hareket eden süt proteinine özgü enzim inhibitörleri ve amino asitler aracılığıyla yağ yakma yeteneğine bağlıyorlar.

ZAYIF VE İNCE BELLİ!

ZAYIF VE İNCE BELLİ!

Tanıdığınız en sağlıklı insanı düşünün. Buzdolabında yoğurt bulma ihtimalin yüksek. 

Uluslararası Obezite Dergisi'nde 2014 yılında yayınlanan bir araştırma günde en az bir porsiyon az yağlı yoğurt yiyen insanlar daha az kilolu, daha ince bele sahip ve genel olarak daha sağlıklı diyetler izlediğini ortaya koymuştur.

Ayrıca daha düşük seviyelerde kötü kolesterol, kan şekeri ve insülin direncine sahiptirler. 

Bilim insanları, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve B vitaminleri de dahil olmak üzere yoğurttaki mikro besinlerin diyet kalitesini artırmaya ve metabolizmanızı güçlü tutmaya yardımcı olduğunu söylüyor .

%22 DAHA FAZLA KİLO VERDİRİYOR!

%22 DAHA FAZLA KİLO VERDİRİYOR!

Tennessee Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonuçları yoğurdun kilo verme ve bölgesel zayıflamada faydaları açısından oldukça çarpıcı sonuçlara işaret ediyor.

Araştırma, düşük kalorili bir diyetin parçası olarak günde üç porsiyon yağsız yoğurt yiyen obez yetişkinlerin, sadece kalorileri kesen ve kalsiyumu artırmayanlara göre %22 daha fazla kilo ve %61 daha fazla vücut yağı kaybettiğini buldu .

Yoğurt yiyenler ayrıca mide bölgesinde yoğurt yemeyenlere göre %81 daha fazla yağ kaybetti .

YÜKSEK PROTEİN DEĞERİ TOK TUTUYOR

YÜKSEK PROTEİN DEĞERİ TOK TUTUYOR

Yoğurt, insanların tok hissetmelerine yardımcı olan ve aşırı yemeyi önleyebilen harika bir protein kaynağıdır. 

2004 yılında Thomas L Halton  ve Frank B Hu tarafından yapılan bir araştırma, insanların yoğurt gibi yüksek proteinli bir gıda aldıktan sonra gün içinde daha az yemek yiyebileceğini bulmuştur.


Yoğurdun protein içeriği çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Açlık hormonlarının düzenler. Yüksek bir protein alımının iştah azaltıcı hormonların seviyelerini arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca açlık hormonu ghrelin düzeylerini de azaltır
 • Metabolizma hızını arttırır. Yüksek proteinli bir diyet, metabolizmanızı hızlandırarak gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir 
 • Tokluk hissi yaratır. Protein alımınızı artırmanın, tokluk ve memnuniyet duygularını arttırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, yüksek proteinli bir diyet doğal olarak sizi gün boyunca daha az kalori tüketmeye teşvik edebilir
 • Kilo kaybı sırasında kasların korunmasına yardımcı olur. Azaltılmış kalori alımının yanı sıra, yüksek proteinli bir diyet, özellikle direnç egzersizi ile birleştirildiğinde yağ kaybını teşvik ederken kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir

Bir fincan (245 gram) yoğurt, normal yoğurtta 8 gram proteinden Yunan yoğurdunda 22 grama kadar


KAS KÜTLENİZİ ARTTIRIYOR

KAS KÜTLENİZİ ARTTIRIYOR

2019'da Frontiers in Nutrition'da yayınlanan bir araştırma, bir antrenman öncesi yoğurt tüketmenin, karbonhidrat bazlı bir plaseboya kıyasla güç, kas kalınlığı ve vücut kompozisyonunun iyileşmesine yol açtığını buldu.

Sonuçlar, çalışma yazarlarına göre, yoğurt tüketmek "pozitif güç, kas ve vücut kompozisyonu adaptasyonları için harika ve egzersiz sonrası, besin açısından zengin bir alternatif "

SİNDİRİMİ DÜZENLERKEN YAĞ YAKIMINI DESTEKLİYOR

SİNDİRİMİ DÜZENLERKEN YAĞ YAKIMINI DESTEKLİYOR

Yoğurt, bağırsak sağlığını destekleyen faydalı bakteriler olan iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Araştırmalar, probiyotiklerin - özellikle yoğurtta yaygın olan Lactobacillus bakterilerini içerenlerin - kilo vermenize ve karın yağını kaybetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

28 kilolu yetişkin üzerinde yapılan 43 günlük bir çalışma, günde 100 gram Lactobacillus amilovorus ile yoğurt yemenin , probiyotiksiz yoğurttan daha fazla vücut yağında azalmaya yol açtığını buldu 

DAHA İYİ UYUMANIZA, DAHA AKTİF UYANMANIZA DESTEK OLUYOR

DAHA İYİ UYUMANIZA, DAHA AKTİF UYANMANIZA DESTEK OLUYOR

Her tembel insanın rüyası gerçek olabilir; Metabolizmayı hızlandırdığı ve uyurken kaslarınızı çalıştırdığı kanıtlanmış bir gece atıştırması...

Araştırmacılar, yoğurdun içindeki peynir altı suyu ve kazein proteininin onu en iyi gece yarısı yemeği haline getirdiğini söylüyor . 

Bir araştırmaya göre, yoğurtta bol bol bulunan 40 gram kazein proteini içeren bir yatak öncesi atıştırmalık, protein sentezini (diğer adıyla kas geliştirme ) bir plasebodan yüzde 22 daha yüksek oranlarda artırdı.

40 gram kazein miktarına ulaşmak için yoğurdunuzu bir protein shake ile birleştirmeyi düşünebilirsiniz.

BONUS: KİLO ALMANIZI DA ENGELLİYOR

BONUS: KİLO ALMANIZI DA ENGELLİYOR

Yoğurt kilo vermenize yönelik tüm bu etkilerinin yanı sıra bir de uzun vadeli sürekli yoğurt tüketen kişilerin kilo almasını da engelliyor.

International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity dergisinde yayınlanan bir araştırma , yıllar boyunca az yağlı yoğurt yemenin aslında zamanla kilo kaybıyla ilişkili olduğunu buldu. Aynı şey bitki bazlı gıdalar için de geçerliydi .

Yoğurt birçok farklı şekilde tüketilebilen bir gıdadır. Yoğurt sevmiyorsanız, sevmenin farklı lezzetlerini bulabilirsiniz. Yaban mersinli yoğurt dondurmaları harika atıştırmalıklar olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suya katıldığında kilo verdiriyor, kolesterolü düşürüyor: Noni meyvesi (Hint dutu)