Fiyatıyla dudak uçuklatan arı sütünün faydaları

Dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen ve kilosu 8 bin liraya satılan arı sütü ömrü uzatan etkisiyle dikkat çekiyor. Kanserden cilt problemlerine kadar birçok hastalığın şifasını içinde barındıran arı sütü, arıcıların bir numaralı gelir kaynağı haline geldi. İşte arı sütünün bilinmesi gereken tüm önemli faydaları.

26 Mayıs 2020, Salı 09:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arı sütünün hasadı, her yıl nisan-mayıs ayında başlıyor ve eylüle kadar sürüyor. İlaç ve kozmetik ürünlerinde kullanılan arı sütü, ölü hücreleri canlandırmasıyla meşhur. Şu anda fiyatı dudak uçuklatan arı sütünün kilosu 8 bin liradan satılıyor. Peki arı sütünün sağlığa faydaları neler? Arı sütü hakkında merak edilenler haberimizde.

Cilt problemlerine iyi geliyor

Cilt problemlerine iyi geliyor

Kozmetik markalarının içeriğinde sıklıkla kullandığı bir malzeme olan arı sütü cilt problemlerine iyi geliyor. Birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan arı sütünü sizler de cilt sorunlarınız üzerinde kullanabilirsiniz.


Kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor

Kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor

En son çalışmalar arı sütünün kanserle mücadele etmede de oldukça umut verici olduğunu belirtiyor. 5 derecelik ısıya sahip bir ortamda 2-3 ay boyunca saklayabileceğiniz arı sütü kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatıcı bir etkiye sahip. Yapılan araştırmalara göre kanser riski taşıyan kişilerin arı sütü kullanımı ile birlikte kansere yakalanma riskinde azalmalar meydana geliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Arı sütü içinde bulunan aktif bileşikler sayesinde anti-viral, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ürünlerden birisi olan arı sütü ile vücudunuzu zararlı organizmalara karşı koruyabilirsiniz. Arı sütü içinde bulunan aktif bileşikler sayesinde anti-viral, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip.

Kısırlık tedavisinde etkili

Kısırlık tedavisinde etkili

Hücre yenileyici özelliği sayesinde erkek sperm sayısında artmaya neden olan arı sütü erkek kaynaklık kısırlık sorununda tedavi edici bir etkiye sahip. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler üzerinde yapılan araştırmalara göre arı sütü kadın kaynaklı rahim sorunlarına da iyi geliyor ve çiftlerin çocuk sahibi olmasını kolaylaştırır.

Balgam söktürücü

Balgam söktürücü

Arı sütünün faydalarından bir diğeri ise balgam söktürücü etkisi.Üst solunum rahatsızlıklarına iyi gelen arı sütü güçlü bir balgam söktürücü olarak kullanılabiliyor. Özellikle propolis ile birlikte kullanıldığında gribe karşı çok iyi bir koruma sağlar.


Çocukların gelişiminde etkili

Çocukların gelişiminde etkili

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri için oldukça etkili olan arı sütü gelişme çağındaki çocuklara sıklıkla tavsiye ediliyor. Çocukların öğrenme ve algılama işlevlerinin artırılmasına yardımcı olurken, gama globülin ile de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynayarak büyümelerine destek olur.



Saç dökülmesini önlüyor

Saç dökülmesini önlüyor

Hücre yenileyici etkisi ve nemlendirici özelliği nedeniyle saç ve cilt bakımında kullanılıyor. Arı sütü, saç dökülmesini önleyen etkili bir besin maddesi.

Arı sütünün diğer faydaları

Arı sütünün diğer faydaları

  • Kan şekerini düşürücü etkide bulunur.
  • İştah üzerinde düzenleyici etkisi nedeniyle iştah açıcı olarak kullanılabilir.
  • Kolit gibi mide hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler gösterebilir.
  • Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı enerji kaynağı. Vücuda zindelik kazandırır. Sporcular için oldukça iyi bir seçenek.

  • Yapılan çalışmalarda arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi tespit edildi.
  • Damar genişletici ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Sinirsel hastalıklarda olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.
  • Besin ögesi içeriği nedeniyle sağlıklı beslenme açısından önemlidir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolon kanserini önlüyor! İşte lahana kürünün faydaları