Florida Key-West gezi rehberi

Miami’ye kadar gittiyseniz Key-West’e de uğrayın derim. Key-West’i haritadan incelediğiniz zaman ABD’nin en güney noktası olduğunu göreceksiniz. Kübra Yasun/ Kubrayasun@gmail.com

24 Haziran 2020, Çarşamba 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Key-West, Florida Keys adı verilen adaların bir parçası. ”Key” denilen şey adacıklar anlamındadır. Sahilleri çok iç açıcı olmasada, ABD’nin en güney ucu olması sebebiyle ve bir çok ”Key” denilen adacıklardan geçilerek gidildiği için merak uyandıran bir yer. Key-West’te tropik iklim hakim. Kış aylarında yeterli yağış görülmemekte.

Biz aralık ayında gitmemize rağmen hava oldukça sıcaktı. Miami’den 3.5 saatte Key-West’e ulaştık. Key- West Miami yolu oldukça keyifli geçti. Birbirinden farklı adalarda durup fotoğraf çekme imkanımız oldu. Yol üzerinde bulunan en ünlü ve bilindik adalardan biri Islamorada.  

Key-West’e ulaşmak için yapılmış olan Seven Mile Bridge adı verilen uzun bir köprüden geçtik. Adından da anlaşılacağı gibi bu köprü 7 mil uzunluğunda. Key-West, Küba’ya sadece 90 mil mesafede. Bu yüzden adada Latin kültürünün etkisini görmek mümkün.

Key-West’te nerelere gidilmeli, neler yapılmalı diye soracak olursanız gezilecek yerler hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum :


Duval Street : Key-West’in gezilecek ana noklarından olan Duval Street, hem gündüz hem de gece hareketli. Bu caddede sağlı sollu mağazalar, kafeler, restoranlar ve sanat galerileri bulunmakta. Bu caddenin sonunda bir Türk mağazasınada rastlıyorsunuz. 

SouthernMost Point : Duval Caddesinin diğer ucu güney sokağına çıkıyor ve burada ABD’nin en güney ucunda olduğunuzu gösteren bir taş var. Kısaca Key-West’in popüler taşı! Simgesel bir önemi var. Bu taşın üzerinde ”90 Milles to Cuba” yazıyor. Biz gittiğimizde fotoğraf çekilmek için kalabalık bir sıra vardı. Erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

Mallory Square : Key-West’in en ünlü merkezlerinden biri. Mallory Square,Key-West’in tarihi açısından da önemli bir yer. Burada Key West Shipwreck Museum (Gemi Enkazı Müzesi ) bulunmakta.

Ernest Hemingway Home and Museum : Amerikalı Nobel Ödüllü Ernest Hemingway‘in 1930’larda yaşadığı evi. Key-West’te yaşadığı hayatı hakkında buram buram tarih kokan bir ev. Şu an müze olarak kullanılan bu ev, iki katlı ve geniş bir bahçeye sahip. Edebiyat tutkunlarının keyifle gezebileceği bir müze.


Key-West Lighthouse: Deniz Feneri 1825 yılında inşa edilirken yüksekliği 65 metreydi. 1846’da gerçekleşen kasırga felaketi feneri mahvetmiş. Çeşitli girişimler sonrası fener tekrar inşa edilmiş. 1969 yılına kadar faaliyet gösteren fener daha sonra önemini kaybettiğinden dolayı müzeye çevrilmiş. Şu an müze olarak işletilmekte. Hemingway’ın evine 3 dakika yürüme mesafesinde. 

Biz Miami’den günü birlik gittiğimiz için kısa bir gezi oldu. Key-West’te nerede kalınır diye soracak olursanız tarihi korumuş bir adada çok güzel butik oteller mevcut. Arabayı nereye park ettiniz park ücretleri nasıl diye bir soru geldiğini duyar gibiyim…Biz arabamızı Duval Caddesinin girişinde olan otoparka bıraktık tüm gün $20. Duval Caddesini yürümek istemiyorum diyorsanızda sonunda park edebileceğiniz otoparklar mevcut.


Eeee Key-West’te ne yenir ne içilir diye sormuyor musunuz?

Hemen cevaplıyorum. Duval Caddesinde birbirinden renkli güzel küçük hoş kafeler bulunuyor. Biz bir tanesine oturup Mahi-Mahi balığı yedik. Balık sevenlere kesinlikle öneriyorum. Tatlı sevenlere ise Mattheessen’s de dondurma öneriyorum.


Key-West’in geceside oldukça hareketliydi. Akşam saatinde sokak sanatçıları, hindistan cevizi suyu satan satıcılar (yanınızda mutlaka nakit para bulundurun kredi kartı geçmiyor) dondumacılar, kafeler açıktı.

Bu arada söylemeyi unutmuşum Duval Caddesinin sonunda bulunan Casa Gayo Hueso, ABD’nin en güneydeki evi olarak bilinmekte. İçinde kafesi mevcuttur. Önünde ise Key-West Beach bulunmakta. Yüzmek isteyenler burayı tercih edebilir. Hangi aylarda okyanus sıcak olur diye soracak olursanız biz aralık ayında gittik sezon açıktı. Her ay hareketli olan bir ada tercih sizin.

Bu arada sizde bizim gibi günü birlik giderseniz Key-West’te gün batımını keyfini yaşayın…(Güneş okyanus üzerinde şarkılar eşliğinde şehri terk ediyor…) Sunset Pier‘den şarkılar eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabililirsin. Oldukça keyif alacağınız bir cafe. (Gün batımını önden izlemek istiyorsanız erkenden gidip yer kapmayı unutmayın!)

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle!

Instagram: Kübra Yasun

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mersin’deki ABD Başkanı Donald Trump silueti büyük ilgi görüyor