Flört uygulamaları kadınlarda yeme bozukluğuna yol açıyor

Boston’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre flört uygulaması kullanan kişilerin yeme bozukluğu yaşama ihtimalinin kullanmayanlara göre daha fazla. Bu uygulamaları kullanan kadınların sağlıksız diyet yöntemlerine başvurma ihtimali 26,9 kat, erkeklerinse 14,6 kat daha fazla.

15 Temmuz 2020, Çarşamba 13:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Flört uygulaması kullanan kişilerin yeme bozukluğu yaşama ihtimalinin kullanmayanlara göre daha fazla olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı. Journal of Eating Disorders adlı bilimsel yayında yer alan araştırma kapsamında, bin 726 katılımcının flört uygulaması kullanma ve kilo kontrolü alışkanlıkları sorgulandı.


183 kadın ve 209 erkek katılımcı, araştırmaya katılmadan önceki son 30 gün içinde bir flört uygulaması kullandıklarını söyledi. Araştırmanın bulgularına göre, flört uygulamaları kullanan kadınların, kullanmayanlara göre kilolarını kontrol altına almak için sağlıksız diyet yöntemlerine başvurma ihtimali 26,9 kat daha fazla. Flört uygulamaları kullanan erkeklerdeyse bu oran 14,6 kat fazla olarak belirlendi.

Flört uygulamaları kullanan kadın katılımcıların yüzde 44,8’i ve erkek katılımcıların yüzde 54,1’i, geçen 12 aylık sürede kilo kontrollerini sağlamak için belli dönemlerde diyet yaptıklarını söyledi. Kadınların 5’te birinden fazlası, erkeklerinse 3’te birinden fazlası kilo vermek için kustuklarını belirtirken, kadınların yüzde 24’ü ve erkeklerin yüzde 41’i müshil kullandıklarını ifade etti.

Flört uygulamaları kullanan kişilerde sağlıksız kilo kontrolü yöntemlerine başvurma oranlarının önemli ölçüde yüksek olduğunu belirten Dr. Tran, bu oranların ırk ve etnik kökenlere göre değişiklik gösterdiğini söyledi. Dr. Tran’a göre sağlıksız kilo verme yöntemlerine başvurma oranları özellikle Afrika kökenli Amerikalılar’da yüksek.

Ekip, sağlıksız kilo kontrolü alışkanlıkları ve cinsel yönelim arasındaysa bir ilişki bulmadı. Araştırmacılar, katılımcıların bu sağlıksız yöntemlere flört uygulamaları kullanmadan önce de başvurup başvurmadığını bilmiyor ancak “bu tür görünüm odaklı hizmetlerin bu davranışları artırmasından endişe ediyor.”


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aldatılma korkusu nedir? Hamilelikte aldatılma korkusu doğal mıdır?