Flört uzmanları anlattı: İşte aldatmanın 5 farklı yolu!

Aldatmak nedir? Bu, genel tanımıyla "yanılmasını sağlamak, yanılgıya sürüklemek, yanıltmak." anlamlarına gelen bir kelime. İlişkilerde ise aldatmak sadakatsizliğe işaret ediyor, bir kişinin partneri dışındaki bir kişiyle cinsel ya da duygusal anlamda ilişkiye girmesi aldatmak olarak tanımlanıyor. İlişki uzmanları ise her ilişkinin farklı bir dinamiği olduğunun altını çizerek, aldatmanın çeşitli boyutları olduğuna dikkat çekiyor. Aldatmak, başka biriyle cinsel ilişkiye girmenin çok daha fazlasını kapsıyor.

10 Haziran 2021, Perşembe 12:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aldatmanın farklı ilişkilerde, farklı boyutlara bürünebildiğinin altını çizen Flört Koçu,

Madeleine Mason , bu durumu, bazı insanlar için aldatmak "başka biriyle cinsel ilişki" anlamını tşaırken, bazıları için "eski sevgiliye dm'den iletişime geçmek" aldatmak sayılabilir." diye açıklıyor. 

Aldatmanın tanımı çiftler arasında farklılık gösterse de, bazı ortak temel faktörler olduğu belirtiliyor. Flört uzmanları, "5 kesin aldatma türü vardır" diyor. 

1. Fiziksel aldatma

1. Fiziksel aldatma

Elbette en başta fiziksel aldatma yer alıyor. Flört koçu Jo Barnett The Independent'a verdiği demeçte , fiziksel aldatmanın da seviyeleri olduğunu ve bunun sınırlarının size ve eşinize bağlı olduğunu söylüyor. 

Fiziksel aldatma, sadece görüşmekten, sarılmaya ve tabi öpüşmekten cinsel ilişkiye kadar geniş bir alanı kapsayabilir ve bazıları için karşı cinsten biriyle görüşmek aldatma sayılırken, bazı ilişkilerde aldatmak için cinsel ilişkiye girmiş olmak anlamını taşıyabiliyor. 

Uzmanlar, aldatmanın derinliğinin ilişki dinamiklerine göre değiştiğinin altını çizerek, yaşanmışlıklar ve ayrıntılar aldatmanın geri dönüşü olup olmadığını belirliyor.

2. Başkası hakkında cinsel fanteziler kurmak

2. Başkası hakkında cinsel fanteziler kurmak

İlişki terapisti Max Lundquist, "bir ilişki içinde olsanız da olmasanız da çekici bulduğunuz insanlar hakkında hayal kurmanız normaldir." diyor. Ancak bunun da sınırı var elbet... İlişki terapisti Lundquist, hayalleriniz tüm gününüzü kaplamaya başladıysa bu içinde bulunduğunuz ilişkiniz ile ilgili sorunlar olduğunu gösterir." şeklinde konuşuyor. 

Çekici bulduğunuz kişiyi düşünmek, psikolojik açıdan normal sayılsa bile, bu sıklaştığında gerçeklik algısı değişir ve eşinize olan sadakatinizi kaybetmiş olursunuz. 


3. Başkası hakkında romantik duygular beslemek

3. Başkası hakkında romantik duygular beslemek

Duygusal aldatma” olarak da bilinen bu aldatma türünün sınırları da biraz bulanık olabilir.

Barnett duygusal aldatmayı, bir başkası için gerçekten kontrolünüzüm ötesinde duygular beslemektir. şeklinde yorumluyor.Ancak Mason, bu duyguların aldatma sayılması için harekete geçilmesi gerektiğini savunuyor. Sadece kafanızda kalırlarsa, “kitabımda bu aldatma sayılmaz” diyor. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi duyar gibiyiz...

4. Yalan söylemek başlı başına bir aldatmadır.

4. Yalan söylemek başlı başına bir aldatmadır.

Flört Uzmanları, yalan söylemenin bazı durumlarda aldatma sayılmazken, bazı durumlarda aldatmaya girdiğini belirtiyor. Eşlerin birbirlerinden gizledikleri sırlarının olması, söylenmesi gerekten bir şeyin saklanması da bir tür aldatma sayılıyor. 

Sebep her ne olursa olsun, yalan söylendiğinde ortada bir aldatma var gibi gelebilir ancak bunun ilişkiye nasıl etki edeceği, konunu ayrıntılarına inildiğinde netleşiyor. Kişisel farklılıklar, alışkanlıklar ve öğrenimler hangi yalanların aldatma sayılacağını etkiliyor.  

Bazı durumlarda eşler karşılaşacakları tepkiden rahatsızlık duyacakları için yalan söyler ya da sır saklarlar. Aslında böyle yaptıklarında eşlerini arkalarından iş çevirip kandırarak aldatmış olurlar.

5. Gizli sosyal medya etkinliği

5. Gizli sosyal medya etkinliği

Texas Tech Üniversitesi'nde insani gelişme profesörü olan Dana Weiser'e göre, sosyal medya aldatma romantik ortaklıklarda da yaygınlaşıyor ve genellikle iki şekilde oluyor.

İlki örtük olarak cinsel, yani karşı cinsin Instagram gönderilerini beğenerek veya flört uygulamalarında insanlarla flört ederek zaman geçiriyorsunuz, 

ikinci durum ise, sosyal medyada geçirilen vakit ve içeriklere olan ilginin partnerinize olan ilginizden daha fazla olması...

Mason, sosyal medya etkinliklerinin aldatma sayılabilmesi için, bunun ancak flört içerikli mesajlaşma veya çevrimiçi derin sohbetlerde, orantısız miktarda zaman harcama gibi gizli ve evlilik dışı faaliyetlere yol açabilecek bir neden varsa bunun gerçekten aldatma olarak kabul edilebileceğini söylüyor. 

Flört Uzmanları, abartılı sosyal medya kullanımının ilişki içindeki güvensizlikleri de artırabileceğini açıklıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu erkek tipleri kadınları mutsuz ediyor!