Fluence'ın elektriklisi de dünyaya Bursa'dan gidecek

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Renault Fluence'ın elektrikli modelinin de sadece Türkiye'de üretileceğini açıkladı

16 Eylül 2009, Çarşamba 10:50
A A
Fluence'ın elektriklisi de dünyaya Bursa'dan gidecek

Otomobil Profesörü Hakan Çelik Frankfurt Fuarı'nda...

Türkiye’de üretilerek dünyaya satılan otomobil modellerine, şimdi de elektrikli otomobil ekleniyor. Oyak Renault’nun Bursa’da üreterek bütün dünyaya pazarlayacağı Fluence modelinin elektriklisi de yine sadece Türkiye’de üretilecek. Renault Megan II Sedan’ın yerine üretimine başlanan Fluence’ın dünya tanıtımı 63’üncü Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapıldı.

Dünyaya ihraç edilecek

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün fuara Türkiye’den geldi. Zafer Çağlayan elektrikli Fluence’ın 2011’de üretilmeye başlanacağını belirtti. Aracın İsrail ve Danimarka’ya ihraç edileceğini söyleyen Zafer Çağlayan, dünyanın en büyük otomobil fuarına ‘gelin’ almaya geldiklerini söyledi. Çağlayan, Carlos Ghosn’dan gelini (elektrikli Fluence’ı) aldıklarını söyledi.

Renault artık bizden

Renault’yu Türk firması gibi kabul ettiklerini belirten Çağlayan, “Türkiye elektrikli otomobil üretim üssü haline gelecek. Anlaşma imzalanmış ülkelere 2011’den itibaren elektrikli Fluence ihraç edilecek. Bu araç ilk defa ve sadece Türkiye’de üretilecek. Türkiye, dünyanın elektrikli araç üretim ve dağıtım üslerinden biri olacak” dedi. Yeni araç için 50 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Üretim 2 milyon adede çıkacak

Türkiye’nin Avrupa’da otomotiv üretiminde 5’inci sırada olduğunu söyleyen Sanayi Bakanı Nihat Ergün, bu yeni yatırımla Türkiye’nin 3’üncülüğe çıkacağını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de 1.1 milyon adet olan üretim 1.5-2 milyona çıkacak. Üretimin yüzde 80’i şu an ihraç ediliyor. Elektrikli modelin ilk ihracatı da İsrail ve Danimarka’ya olacak. Oyak Renault çok önemli bir adım attı.”

Elektrik istasyonları kurulacak

Oyak Otomotiv Başkanı Celal Çağlar, yeni aracın adının ‘Zero Emision Fluence’ olacağını söyledi. Şimdiye kadar araç üretilmeden 10 bin adetlik satış yapıldığını belirten Celal Çağlar, yakında Çevre ve Orman Bakanı’nı da bu konuda ziyaret edeceklerini açıkladı. Çağlar, nasıl yıllar içinde binlerce benzin istasyonu oluştuysa, bu araçlardan sonra elektrikli istasyonların da inşa edileceğini söyledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.