Formatlayın... Ama nasıl?

Eğer USB bellekteki verileri geri döndürülemeyecek şekilde silmek istiyorsanız, bunu sakın yapmayın!

30 Nisan 2014, Çarşamba 16:00
A A

USB bellek ya da bellek kartı gibi flash diskler, çalınması veya yanlış ellere geçmesi çok kolay ürünler olarak, içindeki hassas veriler konusunda dikkatli olmayı hak ediyorlar. Ancak ne var ki, çoğu zaman flash diskten sildiğimizi düşündüğümüz veriler, çok basit bir geri çağırma yazılımı ile yeniden hayata döndürülebiliyor. 

Eğer siz de önemli verilerinizi yabancı ellerden korumak istiyorsanız ve bu nedenle flash belleklerinizi sık sık formatlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var: Formatlama yöntemi...

Flash disklerin içindeki verilerin geri döndürülemez şekilde silinmesini sağlamak için diski içindeki verilerle birlikte formatlarken, "quick format/ hızlı format" seçeneğine asla baş vurmayın. Yani diski hızlı değil, normal format yöntemiyle formatlayın. Hızlı formatın, basit bir silme işleminden farkı yok; normal bir format ise, verilerin geri döndürülmesini engelleyebiliyor.

Resimlerle: "En acayip" 40 USB oyuncağı!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.