Fosfor itirafı

İsrail, Gazze saldırısında orduya fosfor bombası emri veren yüksek rütbeli iki askere ceza verdi. Bu cezayla, İsrail fosfor bombası itirafında bulunmuş oldu

02 Şubat 2010, Salı 05:00
A A
Fosfor itirafı

1300 FİLİSTİNLİ ÖLMÜŞTÜ

İsrail’in Aralık 2008-Ocak 2009 arasında Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında 500’ü çocuk 1300 Filistinli ölmüştü. 5 bin 500 Filistinli de yaralanmıştı. Saldırılarda Gazze’deki Birleşmiş Milletler’in (BM), Filistinlilere yardım misyonu binası da isabet almıştı.

İsrail’in operasyonlarda insanların etlerinin kemiklerine kadar yanmasına yol açan ve kullanımı savaş suçlarına göre yasaklanan beyaz fosfor bombası kullandığı iddia edilmişti. İsrail bu iddiaları her seferinde reddetmişti.

DİSİPLİN CEZASI VERDİ

İsrail Haaretz gazetesi, Gazze saldırısında, İsrail ordusuna beyaz fosfor kullanmaları emrini veren Gazze komutanı ve bir tugay komutanına disiplin cezası verildiğini duyurdu. Askeri soruşturmada iki rütbeli askerin, BM binasına beyaz fosfor atılması emriyle insan hayatını tehlikeye attığına karar verildi.

Askeri soruşturmadan çıkan bu kararla İsrail, ilk kez Gazze’de fosfor bombası kullandığını itiraf etmiş oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.