Belgesel türünün gücü adına: Framing Britney Spears'ın ortaya çıkardığı gerçekler

Bir film izlemeye vakit ayıracağımız zaman ilk tercihimiz belgesel türü olmuyor. Ancak belgesel türünün gücü bazı zamanlarda yüzümüze tokat gibi vuruyor. Britney Spears'ın son 15 yılda yaşadıklarına ışık tutan Framing Britney Spears'ta anlatılanlar, son zamanlarda yıldızı giderek düşen Britney Spears'a duyulan saygıyı yeniden yeşillendirecek gibi duruyor. Yani bir belgesel, eski ününü kaybetmiş bir starın yeni umudu olabilir. İşte Framing Britney Spears'ın ortaya çıkardığı gerçekler ve belgesel türünün gücü!

17 Şubat 2021, Çarşamba 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Britney Spears doğduğu kentte herkese 100 dolar hediye etmiş

Britney Spears doğduğu kentte herkese 100 dolar hediye etmiş

Spears'ın o dönemdeki arkadaşı ve eski asistanı Felicia Culotta; belgeselde Spears'a dair en samimi detayı şu şekilde anlatıyor: "Noel'de evdeydik ve 100 dolarlık banknotlarla 10.000 dolar almak istedi. Kentwood'dan geçerken hepsini dağıttı. Bu 'Merhaba, ben Britney Spears" anlamında değildi. "Mutlu Noeller" anlamındaydı.

Britney'nin milyonlarca dolar ödenen fotoğrafları, birilerini zengin etmiş

Britney'nin milyonlarca dolar ödenen fotoğrafları, birilerini zengin etmiş

2001'den 2011'e kadar Us Weekly'nin fotoğrafçı yönetmeni olan Brittain Stone, belgeselde ünlülerin görüntülerine yılda 7 ila 8 milyon dolar ya da haftada yaklaşık 140.000 dolar harcadığını belirtiyor. Stone "Resimlere milyonlarca dolar harcamak, sadece, bilirsiniz işte, dışarıdaki para miktarını beş katına çıkardı. Bu da çok daha fazla fotoğrafçının gelip bu işi yapmak isteyeceği anlamına geliyordu," diyor.

Aslında babasına ihtiyacı yoktu

Aslında babasına ihtiyacı yoktu

Kayyum ve mülkler konusunda uzmanlaşmış bir duruşma avukatı olan Adam Streisand de konuştu. Röportajda Streisand, başlangıçta Spears'ın kapasitesini sorgulamasına rağmen, kısa süre sonra Spears'ın onu ikna eden iki yargıda bulunduğunu söyledi.

Britney, karar verebilme yetisine sahipti. 'Hey, neler olduğunu anlayabiliyorum. Bu kayyum sistemine karşı koyamayacağımı ya da bu kayyum sisteminden kaçamayacağımı anlıyorum değil mi?' dedi, bu yeterince iyi bir yargı değil mi? İkinci yargısı ise şuydu; 'Babamın koruyucum olmasını istemiyorum.' demesiydi. Bu onun tek isteğiydi."


Justin Timberlake Britney'den özür diledi

Justin Timberlake Britney'den özür diledi

"Framing Britney Spears" belgeseli sonrasında yaptıkları nedeniyle tepki çeken Justin Timberlake; Britney'den 20 yıl sonra özür diledi. 12 Şubat 2021'de bir açıklama yayınlayan Timberlake;

Mesajları, yorumları ve birçok şeyi gördüm. Açıklama yapmak istedim. Sergilediğim davranışların sorunlara yol açtığı dönem için pişmanım. Doğru olan şeyi yaparak konuşmadığım için üzgünüm. O anlarda yetersiz kaldığımın ve pek çok insanın bundan faydalandığının farkındayım. Britney Spears ve Janet Jackson'dan özellikle özür diliyorum. Her ikisi de değer verdiğim ve saygı duyduğum kadınlar. Çuvalladığımı biliyorum." ifadelerinde bulundu.

Tek röportaj Paris Hilton'dan

Tek röportaj Paris Hilton'dan

Belgeseldeki tek ünlü röportajı kısa ama tatlı bir anda Britney Spears'a verdiği desteği dile getiren Paris Hilton'a ait. "Onu çok seviyorum" diyen Hilton ekliyor; "Eğer bir yetişkinsen, hayatını yaşayabilmeli ve kontrol edilmemelisin. Ve sanırım bu benim bu kadar kontrol edilmemden kaynaklanıyordur, böylece bunun nasıl hissettirdiğini anlayabiliyorum."

Belgeselin gücü bir kez daha ortaya çıktı

Belgeselin gücü bir kez daha ortaya çıktı

Hafta boyunca, #WeAreSorryBritney hashtag'i trendlerdeydi. Bunu görmek; sıradan bir magazin haberinden daha çok üzüntü ve suçluluk hissi yaratıyor çünkü Spears'ın popülerliği döneminde büyüyen nesil şu an olaylara farklı bir açıdan bakabiliyor.

Belgeseller sayesinde bir film ekibi tek bir olaya odaklanabiliyor, bu sayede aslında hak ettiği ilgiyi görmeyen konular geç de olsa kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Britney Spears örneğinde de olduğu gibi... Son yıllarda Britney'e bir meczup gibi bakan gözler artmış, geçmişte ona yaşatılanlar unutulmuştu. Yine bir belgesel sayesinde paparazzilerin ünlülerin yaşamındaki yıkıcı etkilerine bir kez daha dikkat çekilmiş oldu. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Online pandemi filmi Shutdown: Sibel Kekilli video konferans ile oynadı