Fransa'da bir üniversite daha tahliye edildi

Fransa’da eğitim reformunu protesto amacıyla 8 Nisan'dan beri öğrenciler tarafından işgal edilen Paris-3 Üniversitesi'nin Censier Kampüsü tahliye edildi

30 Nisan 2018, Pazartesi 13:56
A A
 Paris-3 Üniversitesi'nin Censier Kampüsü'ne sabahın erken saatlerinde tahliye amaçlı operasyon düzenlendi.

8 Nisan’dan beri öğrenciler tarafından işgal edilen kampüsten 50 civarında kişi dışarı çıkarıldı ve tahliye sırasında herhangi olumsuz bir durum yaşanmadı.
 
Operasyon sonrası binada yüzlerce boş şişe ve yangın çıkarma amaçlı kullanılan malzeme bulundu, ayrıca aşırı sol ve anarşist örgütlerin kullandığı çok sayıda pankart ve bandrol ele geçirildi.


NELER YAŞANMIŞTI?


Fransa’da hükümetin eğitim reformu ve üniversiteye giriş sisteminde uygulamaya soktuğu düzenlemeleri protesto amacıyla ülkedeki çok sayıda üniversite ve fakültede blokaj eylemleri yapılmıştı.

Şimdiye kadar 50’den fazla merkezde başlatılan eylemler sonrası Paris, Montpellier, Grenoble ve Lyon’da polis tarafından tahliye operasyonları düzenlenmişti.

Ülkede çok sayıda üniversite ve fakülte binasında kısmi veya tamamen blokajın devam ettiği, bu binalar için de tahliye işlemlerinin gündemde olduğu ifade ediliyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.