Fransa'da öğrencilerden grevlere destek

Fransa'da hükümet karşıtı gösterilere destek veren öğrencilerin eylemleri nedeniyle çok sayıda lise ve üniversitede eğitime ara verildi

22 Mart 2018, Perşembe 23:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fransa'da hükümetin politikalarına karşı düzenlenen protestolara destek veren öğrencilerin eylemleri nedeniyle çok sayıda lise ve üniversitede eğitime ara verildiği bildirildi. 

500 BİN KİŞİ KATILDI

500 BİN KİŞİ KATILDI

Le Figaro gazetesi, öğrencilerin, demiryolu, havayolu ve kamu çalışanları ile emeklilerin çağrısıyla düzenlenen ve yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı gösterilere destek verdiğini yazdı. 

Haberde, başkent Paris başta olmak üzere çok sayıda kentte lise ve üniversite öğrencilerinin gösterileri desteklediği, Paris'te 13 lisede derslerin yapılamadığı kaydedildi. 

'DURUM 1968'DEKİ GİBİ'

'DURUM 1968'DEKİ GİBİ'

"İnşaat ve yol tamir malzemelerinden oluşturulan barikatlarla okullara giriş ve çıkışların kapatıldığı belirtilen haberde, bir öğrencinin, "Durum tıpkı 1968 gibi. Kimse gidişattan memnun değil. 68 olayları da öğrenciler tarafından başlatıldı." ifadesine yer verildi. 

SOKAĞA ÇIKMA ÇAĞRISI

SOKAĞA ÇIKMA ÇAĞRISI

Ülkenin bir çok kentinde gösterilere katılan öğrenciler, hükümetin liseyi bitirme ve üniversiteye giriş konularında getirdiği değişiklikleri protesto için tüm öğrencilere sokaklara çıkma çağrısında bulundu. 

ÜNİVERSİTELER KAPANDI

ÜNİVERSİTELER KAPANDI

Grev ve gösteriler nedeniyle Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nin başkentin farklı bölgelerindeki 4, Lyon Üniversitesi'nde de Berges du Rhone kampüsünün kapatıldığı üniversite yönetimleri tarafından duyuruldu. 

Montpellier Paul-Valery ve Toulouse Jean-Jaures üniversitelerinde eğitime pazartesi gününe kadar ara verildiği, Lille şehrinde ise girişlerin bariyerler ve çöp konteynerleri ile kapatılması sonucu Lille Siyasal Bilimler Üniversitesi'nin tamamen bloke edildiği öğrenildi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarihe yön veren kadınlar: Uzun süre tahtta kalan İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth