Fransa'daki çok sayıda lise ve üniversitede eğitime ara verildi

Fransa'daki çok sayıda lise ve üniversitede eğitime ara verildi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reformlarına karşı düzenlenen protestolar hayatı felç etti. Hükümetin politikalarına karşı greve giden devlet memurları, sağlık çalışanları, hava trafiği kontrol memurları, demiryolları işçileri ve öğretmenlere öğrenciler de destek verdi. Çok sayıda lise ve üniversitede eğitime ara verildi

23 Mart 2018, Cuma 07:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fransa’da hükümetin yeni reformları arasında yer alan eğitim sistemindeki değişiklik öğrenciler ve eğitim görevlileri tarafından hoş karşılanmadı. Protestolara kalkışan öğrenciler üniversitelerin girişlerini sandalyelerle kapatarak eylem yaptı. Bomboş kalan okullarda eğitim hayatı felç oldu. Kimi öğrenci ve öğretim görevlileri dersleri engellemeyi desteklerken kimileri de sınavlara hazırlanamamaktan şikayet etti.

Protestoyu destekleyenlerden Montpellier Üniversitesi Tarih ve Coğrafya Öğrencisi Sophie, öğretmenlik sınavına hazırlandığını, protestoları haklı bulduğunu ve aralıklarla desteklediğini fakat sürekli engellenip hiç ders imkanı sunulmamasının öğrenciler zarar verdiğini dile getirdi. Öğretmenlik için deneme sınavından geçtiğini ifade eden Sophie, sınav sonuçlarının eylemler sebebiyle kötü olduğunu söyledi.

'OKUL HARCI DAHA PAHALI OLACAK'

Yine Montpellier 3 Üniversitesi'nde öğrenim gören psikoloji öğrencisi Hugo da protestoları haklı bulduğunu belirtti. "Vidal yasası sebebiyle okul harcı daha pahalı olacak, giriş elemeleri daha sıkı olacak, bütünlemeler kaldırılacak" dedi.

Fransa’da eğitim sisteminde yapılması beklenen reformlar üniversite bölümlerine girişi daha sıkı elemelerle yapmayı ve yükseköğrenim fiyatını yükseltmeyi öngörüyor. Bütünlemelerin master eğitiminde kaldırılması da tartışmalar arasında yer alıyor.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uçak kazasında ölü sayısı 18’e yükseldi