Fransa'dan 'Haradinay' kararı: Sırbistan'a iade etmiyoruz

Fransa'dan 'Haradinay' kararı: Sırbistan'a iade etmiyoruz

Fransa'ya ocak ayında girişi sırasında gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eski Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay'ın Sırbistan'a iade talebi reddedildi

27 Nisan 2017, Perşembe 13:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fransa'da Colmar İstinaf Mahkemesi,  eski Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay'ın Sırbistan'a iade talebini reddetti. Kosovalı lider hakkındaki adli kontrol kararı ve Fransa dışına çıkış yasağı da kaldırıldı. Bu kararla Haradinay beraat ederken, ülkesine de dönebileceği bildirildi. Mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan Haradinay, kısa süre içinde Kosova'ya döneceğini söyledi.


'HAKLILAR DAİMA KAZANACAKTIR'


En son 4 Nisan'da görülen davada, Ramuş Haradinay'ın Sırbistan'a iade talebi hakkındaki karar bugüne ertelenmişti. Haradinay mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, "Benim suçsuz olduğum ispatlanmıştı. Gerçek 2012'de ortaya çıkarıldı. Sırbistan'ın suçlamalarını kabul etmiyorum." diyerek haklı olduğunu ve haklıların daima kazanacağını söylemişti.

Kosova'da 1998-1999'da yaşanan savaşta Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) Dukagjin bölgesi komutanlığını yapan Ramuş Haradinay, Sırbistan'ın çıkardığı uluslararası yakalama emri nedeniyle 4 Ocak'ta Fransa'daki Basel-Mulhouse-Freiburg Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

Colmar İstinaf Mahkemesi tarafından 12 Ocak'ta adli kontrol şartıyla tahliye edilen Haradinay, 2015'te de aynı yakalama emri nedeniyle Slovenya'da gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı.


'SİYASİ BİR PLAN ÇERÇEVESİNDE GÖZALTINA ALINDIM'


Ramuş Haradinay, son olarak tutuklanması ve yargılama süreci hakkında yaptığı açıklamada, hakkındaki iddialar nedeniyle iki kez yargılandığını ve beraat ettiğini hatırlatarak siyasi bir plan çerçevesinde yeniden gözaltına alındığını ve kötü muameleye uğradığını belirtmişti.

Bu arada Kosova meclisi, geçen ay aldığı kararla Haradinay koşulsuz serbest bırakılana dek Sırbistan ile diyalog sürecinin askıya alınmasını istemişti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Berlusconi hastaneden taburcu edildi