Fransa Türkiye'yi suçladı!

Fransa Türkiye'yi suçladı!

Fransız emniyeti Türkiye'den dönen cihatçıları sorguya çekmek için Paris'te beklerken, cihatçıların Marsilya havalimanına inmeleri skandala neden oldu. Fransız bakan Jean-Yves Le Drian, Türk yetkililerin uçak değişikliğini Fransız yetkililerine bildirmediklerini söyleyerek Türkiye'yi suçladı

24 Eylül 2014, Çarşamba 23:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

France Info radyosuna konu hakkında bilgi veren Fransa savunma bakanı Jean-Yves Le Drian, geçen sene Toulouse’taki bir Yahudi okuluna kanlı saldırı düzenleyerek birçok çocuğu öldüren Muhammad Merah’ın eniştesi Abdelvahed Bagdadi (29), çocukluk arkadaşı Imad Djebali (27) ve sonradan müslüman olmuş Fransız vatandaşı Gael Maurize’den oluşan cihatçıların Türkiye tarafından iade edildiklerini söyledi.

Jean - Yves Le Drian, cihatçıları Paris’e getirecek olan uçağın pilotunun bu ’özel yolcuları’ emniyet sebeplerini öne sürerek uçağa almadığını, bunun üzerine cihatçıların Marsilya uçağına bindiklerini ve Türk yetkililerin bu durumu Fransız yetkililerine bildirmediklerini söyleyerek Türk yetkililerini suçladı.

CİHATÇILAR FRANSIZ POLİSİNE TESLİM OLDU

Marsilya’ya gelen ve bilgisayarlardaki bir arıza yüzünden hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadan Fransa’ya giriş yapan tehlikeli cihatçılar avukatları aracılığıyla yaptıkları açıklamada, "Eğer arzu edilirse Fransız emniyet güçleri ile işbirliği yapabileceklerini" söylediler. Daha sonra oturdukları Hérault bölgesindeki küçük bir karakola giderek teslim olan cihatçılar tutuklanarak bir cezaevine gönderildiler.

İÇİŞLERİ BAKANI CAZENEUVE, TÜRKİYE’YE GELİYOR

Bu skandal olay üzerine, bakanlar kurulu toplantısı çıkışında basına konuşan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kimin nerede hata yaptığının belirlenmesi için bir soruşturma başlattıklarını söyledi. En yakın zamanda Türkiye’ye gideceğini açıklayan Fransa İçişleri Bakanı, cihatçıların İstanbul’da uçak değiştirdiklerini ve bu değişikliğin Türk yetkiler tarafından kendilerine bildirilmediğini söyledi. En kısa zamanda Türkiye’ye giderek bu ülke ile terörle mücadele konusundaki işbirliğini tekrar gözden geçireceklerini söyleyen Bernard Cazeneuve, Türk meslektaşı ile bu konuda hemfikir olduklarını açıkladı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Trump’a kötü haber! Yeni dava açıldı