Fransa'da koronavirüs nedeniyle serbest dolaşıma sınırlandırma getiriliyor

Fransa'da koronavirüs nedeniyle serbest dolaşıma sınırlandırma getiriliyor

Fransa'da yeni tip corona virüs nedeniyle bugünden itibaren serbest dolaşımın sınırlandırılacağı bildirildi.

17 Mart 2020, Salı 01:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülke genelinde bugün yerel saatle 12.00'den itibaren serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılacağını açıkladı.  Macron, Elysee Sarayı'ndan koronavirüse ilişkin "ulusa sesleniş" konuşması yaptı. Pazar günü vatandaşların park ve bahçelere gittiğini ifade eden Macron, bunun doğru olmadığını ve insanların tehlikeye atıldığını söyledi.

Macron, tüm çabaların salgının yayılmasını önlemeye yönelik olması gerektiğini belirterek, Fransızları daha bilinçli şekilde hareket etmeye çağırdı.

15 gün serbest dolaşım sınırlandırılacak

Ülke genelinde bugün 12.00'den itibaren serbest dolaşımın en az 15 gün süreyle sınırlandırılacağını duyuran Macron, zorunlu haller dışında dışarı çıkılmaması gerektiğini, market, hastane ve işe gitmenin serbest olacağını söyledi.

Macron, buna uymayanların cezalandırılacağını kaydetti. 

Pazar günü yapılması planlanan yerel seçimlerin ikinci turunun ileri bir tarihe ertelendiğini açıklayan Macron, salgına karşı "savaşta" olduklarını ve bununla mücadele edilmesinin önemine işaret etti. 

Macron, ülkede tartışmalara neden olan emeklilik reformunun askıya alındığını aktardı. Maskelerin doktorlara ve sağlık çalışanları için temin edileceğini ifade eden Macron, bugün 12.00'den itibaren Schengen bölgesinin ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının kapatılacağını, AB üyesi ülkeleriyle AB dışındaki ülkeler arasındaki seyahatlerin 30 gün boyunca askıya alındığını belirtti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsviçre'de olağanüstü hal ilan edildi