Fransız devlerine Moody's şoku

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Fransız bankaları Socitete Generale ve Credit Agricole'un kredi notlarını bir kademe düşürdü.

14 Eylül 2011, Çarşamba 09:59
A A

Kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Moody’s, Credit Agricole’un "Aa1" olan kredi notunu bir basamak düşürerek "Aa2"ye, Societe General’in "Aa2" olan kredi notunu da "Aa3"e indirdi.

Kuruluş, BNP Paribas’nın kredi notunu ve "negatif" olan not görünümünü ise korudu.

Moody’s, kararda, söz konusu bankaların bilançolarında yüksek miktarda Yunan hükümet tahvillerini elinde bulundurmaları nedeniyle maruz kalacakları risklerin etkili olduğunu belirtti.

Kuruluş, haziran ayı ortalarında yaptığı açıklamada, Yunanistan kaynaklı riskler nedeniyle söz konusu üç bankanın kredi notunu düşürebileceği uyarısında bulunmuştu.

Uluslararası piyasalarda, hafta başından bu yana Moody’s’in üç bankanın kredi notunu düşürebileceği yönünde söylentiler bulunuyordu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.