Friends dizisinde 'etnik çeşitlilik' pişmanlığı

Efsane dizi Friends'in yaratıcılarından Marta Kauffman, dizide etnik çeşitliliğe yeterince yer vermedikleri için pişman olduğunu söyledi. 2004 yılında final yapan Friends, oyuncu kadrosunda çeşitliliğin az olmasının yanında transfobik, cinsiyetçi ve ırkçı şakaları dolayısıyla zaman zaman eleştirilerin odağında yer alıyor. Söz konusu ifadelerin ABD'de ırkçılık protestolarının yükseldiği bugün sarf edilmesi dikkat çekti.

09 Haziran 2020, Salı 10:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1994 yılında başlayıp yayın hayatına 10 sezon boyunca devam eden sit-com dizisi Friends’in yaratıcılarından Marta Kauffman dizi ile ilgili birtakım itiraflarda bulundu. Kauffman dizide fazla etnik çeşitliliğe yer vermediklerini ve bundan dolayı pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

ATX TV’ye konuşan Kauffman’a kariyerine başladığı yıllarda neyi bilmek istediği sorulduğunda “Bugün bildiğim şeyleri o zaman da bilmek isterdim. O zaman çok farklı kararlar verebilirdim” şeklinde yanıt verdi.

Etnik çeşitliliğe yer vermediğinden pişmanlık duyduğunu dile getiren Kauffman, “Yaptığımız işte farklı etnik kökenlerden insanların olmasını isteriz. Ancak bunu yeterince yerine getiremedim ve şu an tek düşünebildiğim bununla ilgili ne yapabilirim. Neyi farklı yapabilirim? Programlarımı nasıl farklı bir şekilde izleyici ile buluşturabilirim?” İfadelerini kullandı.

Panelde bulunan diğer isimlerden A Black Lady Sketch Show yaratıcısı Robin Thede “Bu bir sistem olduğu için siz de sistematik ırkçılığın bir parçasısınız. İnsanlara söyleyip durduğum şey de bu. Irkçı olup her şeyi mahveden sadece bir kişi değil, ırkçılar tarafından ırkçılığı özendirmek, öğretmek ve onu gizlemek için dizayn edilen sistemin kendisidir” ifadelerini kullandı.

Kimse yanlış olduğunu bilemez, mesele de bu işte. Sebepsizce bağırıyor gibi görünmemiz gerekiyordu. Diz çökmemizin bayrağa bir hakaretmiş gibi gözükmesi ve ağlamanın bizi öldürmeyi önleyemediği izlenimini uyandırmamız gerekiyordu. Kötü görünmek zorundaydık ve insanlar şimdi daha iyi biliyor. Daha iyi bildiğinizde daha iyi yapıyorsunuz. İnsanların istediği tek şey de bu.

Friends’te Phoebe karakterini canlandıran Lisa Kudrow da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Tamamen farklı olurdu. Eminim tamamen beyazlardan oluşan bir kadro olmazdı. Başka ne olabilir emin değilim, ama bence ona bir zaman kapsülü gibi bakılmalı, yanlış yaptıkları şeylere değil” ifadelerini kullanmıştı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Game of Thrones'un dizisi House of the Dragon'dan yeni fotoğraflar yayınlandı