Füle: Endişeyle izliyorum

Füle: Endişeyle izliyorum

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, yolsuzluk operasyonuyla ilgili gelişmeleri 'endişe' ile izlediğini söyledi. Füle, Danıştay'ın Adli Kolluk Yönetmeliği'ne yönelik kararından ise memnun

28 Aralık 2013, Cumartesi 00:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili gelişmeler Avrupa Birliği'nin de yakın takibinde.

Konuyla ilgil açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, gelişmeleri 'endişeyle izlediğini' söyledi.

Yargının soruşturmaları tarafsız ve bağımsız yürütmesinin güvence altına alınmasının önemini vurgulayan Füle, çok sayıda polisin görevden alınmasından endişe duyduğunu kaydetti.

Füle, "Son günlerde Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik yargının bağımsızlığını ve hareket kapasitesini zayıflatmıştı" görüşünü savunarak, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını memnuniyetle karşıladığını ve bunun hızla sonuçlandırılmasını beklediğini dile getirdi.

Stefan Füle, Türkiye'ye, hukukun üstünlüğü dahil AB'ye katılım yolunda siyasi kriterlere bağlı kalınması ve suçlamaların şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınması çağrısında bulundu.

RUIJTEN'DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Bir açıklama da Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten de Türkiye'deki gelişmelerin güçler ayrılığı konusunda endişelere yol açtığını vurgulayarak hükümete adli kovuşturmalara müdahale olarak değerlendirilebilecek eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nijer'de anaokulunda yangın çıktı, 20 çocuk hayatını kaybetti