Füsun İhsanoğlu'ndan 'Ekmek için Ekmeleddin' sloganı açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun eşi Füsun İhsanoğlu, Kehkeşan Dergisi'ne çarpıcı açıklamalar yaptı

05 Ağustos 2014, Salı 11:18
A A
Füsun İhsanoğlu'ndan 'Ekmek için Ekmeleddin' sloganı açıklaması

Ailesi itibariyle siyasetin içinde büyüdüğünü belirten İhsanoğlu, "Demokrat Parti milletvekili olan büyük amcam Said Bilgiç ve Adalet Partisi milletvekili olan küçük amcam Saadettin Bilgiç vasıtasıyla ailemiz uzun seneler boyunca aktif siyasetin içerisinde yer aldı. Dolayısıyla siyasi tartışmaların, görüşmelerin eksik olmadığı bir ortamda, siyaset dünyasından önemli şahısları tanıyarak büyüdüm” değerlendirmesinde bulundu.

Eşine Cumhurbaşkanı adaylığı teklifi ile gelindiğinde heyecanlandığını, daha önce de yurt dışında Türkiye'yi tanıtıcı faaliyetlerde bulunduklarını hatırlatan İhsanoğlu, "Bu onur verici görev hiç kuşkusuz, benim de kadın, aile, eğitim ve sağlık alanlarına yönelik ağlar kurup, bu alandaki sorunların giderilebilmesine yönelik çalışmalar yapmama olanak tanıdı. Dolayısıyla son derece mutlu, gururlu ve heyecanlıyım. Daha önce de eşimle birlikte ülkemizi ve kültürümüzü yurt dışında tanıtmada köprü vazifesi görecek çalışmalar yürüttük. Bulunduğumuz tüm ülkelerde Türkiye'yi tanıtıcı faaliyetler gerçekleştirmeyi öncelik olarak benimsedik. Siyasi mevki gibi hırslarımız asla olmadı. Her zaman aldığımız görevleri, topluma bir hizmet olarak gördük” ifadelerini kullandı.

'EKMEK İÇİN EKMELEDDİN' SLOGANI

İhsanoğlu, eşinin adaylık sürecinde kullandığı 'Ekmek için Ekmeleddin' sloganıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Sloganı samimi ve kutsal anlamlar içerdiğini düşündüğünü belirten İhsanoğlu, "Samimi, halkımızı, insanımızı ve kültürümüzü yansıtan; basit ve somut görünse de altında çok ciddi ve kutsal anlamlar içeren bir söylem olduğunu düşünüyorum. Her gün eşimle birlikte katıldığımız yoğun ajandamızda bulunan ziyaretlerde, toplumun genelinde de bu söylemin sıcak, kendilerine yakın, gündelik hayatlarına dokunan bir etki bıraktığını gözlemliyorum. Eşim adaylığının açıklandığı ilk günden beri hep şunu söylüyor ve bence sorunuzun en güzel cevabı da aslında bu: Cumhurbaşkanı devletin adil ve şefkatli babası gibi olmalı, huzur ve birleştirici bir organ görevi görmelidir. Cumhurbaşkanı bu bakımdan devletin sigortasıdır.'

Eşinin seçimleri kazanacağı konusunda inancının tam olduğunu belirten İhsanoğlu şöyle konuştu: Gerek kampanya gerekse yürütülen çalışmalar büyük beğeni topluyor çünkü eşimin vizyonu ve felsefesi ülkenin ihtiyaçları ve öncelikleriyle oldukça uyumlu: İçeride barış ve huzur dışarıda itibar. Bölen değil birleştiren ve herkesi kucaklayan liderlik. Ben eşimin kazanacağına inanıyorum.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...