Beden SağlığıTravmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi!

Travmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi!

Paylaş
Travmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi!

Beyin ve Sinir Cerrahı Opr. Dr. İbrahim Akkurt, “Yaşam kalitesinin bozulmasına sebep verecek şekilde şiddetli ve aralıksız sırt ağrısı gibi belirtiler veren omurga kırıklarında çimentolama işleminin en büyük konforu, lokal anestezi ile yapılmasıdır” dedi.

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Opr. Dr. İbrahim Akkurt, omurga kırığı, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İşte tüm detaylar…

Haberin Devamı

Travmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi

TRAVMADAN DOLAYI KEMİKLERDE KIRIKLAR OLABİLİYOR

Omurga kırıklarının genellikle tramvaya bağlı olarak ortaya çıktığını belirten Opr. Dr. İbrahim Akkurt, “Gençlerde düşmeler, taşıt kazaları veya spor yaralanmaları gibi durumlarda ortaya çıksa da, ileri yaşlarda ise osteoporozun (kemik erimesi) sık görülen bir sonucudur. Bu hastalarımız ufak bir yerden düşmeyle bile omurgalarında kırık oluşabiliyor. Çünkü kemiklerin içindeki mineral yapılar çok düşük olduğu için aldığı travmadan dolayı kemiklerde kırıklar oluşabiliyor” ifadelerine yer verdi.

Travmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi

ORTAYA ÇIKMA BELİRTİLERİ

Omurga kırıklarının, omurilik kanalı içerisine parça girmesine sebep olduğu için hastanın aşırı derecede bel ağrısı, belden sonra bacaklara vuran ağrı ve yürüyememe şikayetleri gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden Akkurt, “Omurga kırıklarında kapalı sistem dediğimiz tamamen içerisine omurga kanalı içerisine bir kemik girmemiş ise sadece omurga kemiğinin ön tarafı yüzde 50 ye kırılmışsa, kırk olan omurganın içine kalın iğnelerle girip kemik içi çimento dediğimiz enjeksiyon sıkılmaktadır. Sıkmadan öncede balon dediğimiz cihaz ile o kemiği eski büyüklüğüne getirip ondan sonrada kemiğin içine çimento sıkıp ardından da hastayı hızlıca ameliyattan 1-2 saat sonra bu işlemi lokalle de yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Travmaya bağlı omurga kırıklarında çimentolama işlemi

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Opr. Dr. İbrahim Akkurt, omurga kırıklarının tedavi yönetmeleriyle ilgili şunları söyledi:

“Çimentolama sistemi dediğimiz kifoplasti ve vertebroplasti işleminin en büyük konforu lokal anestezi ile yapılması ve genellikle hasta yaşlı olduğu için uyutulmadan ameliyat edilir ve aynı gün 1-2 saat sonra yürütülür ve evine gönderilir. İkinci tedavi yöntemimiz ise kemik erimesi çok ileri derecede değilse kırık oluşmuşsa ileri yaşlarda o zamanda omurga stabilizasyonu ameliyatı dediğimiz vidalama sistemini kullanıyoruz ve bu şekilde hastayı normal hayatına döndürüyoruz.”