Galileo Galilei ile ilgili tarihi yalan ortaya çıktı!

Avrupa’nın engizisyon mahkemesinin zulmü altında inlediği bir dönemde yaşayan İtalyan astronom Galileo Galilei (1564-1642), Dünya’nın İncil’de iddia edildiği gibi evrenin merkezi olmadığını ve diğer gezegenler gibi Güneş’in etrafında döndüğünü keşfetmişti

29 Eylül 2018, Cumartesi 09:47
A A
Galileo Galilei ile ilgili tarihi yalan ortaya çıktı!

Bulgularını matematikçi bir arkadaşına yazan Galileo, bu mektup Katolik Kilisesi’nin eline geçince idamla yargılanmıştı. O dönemde defalarca çoğaltılan mektubun, Kilise’ye ağır eleştiriler içeren ve daha yumuşak dille yazılmış 2 farklı versiyonu bugüne ulaşmıştı.

EL YAZILARI AYNI KİŞİNİN

Bunlardan hangisinin Galileo’ya ait olduğuna dair incelemeler 2 versiyonun da Galileo’nun el yazısıyla yazıldığını ortaya koydu. Araştırmalara göre; orijinal mektup Kilise’ye sızınca, Galileo kritik yerlerdeki sert sözcükleri değiştirerek yenisini yazmış.

İDAMDAN KURTULDU

Galileo yazdığı ikinci mektubu mahkemeye sunmuş ve ilk mektubun çalışmalarını karalamak isteyenlerin kumpasıyla değiştirildiğini savunmuş. Galileo idam edilmemiş ancak ömür boyu göz hapsinde tutulmasına hükmedilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.