Game of Thrones'ta kitap ile dizi arasındaki 7 temel fark

Kitaplardan uyarlanan diziler ve filmler genelde kitabı okuyanları tatmin etmez. Hele de kült bir eserse. Bu nedenle dizi ya da film çekildikten sonra kitapla arasındaki farklar eleştirilir. İsterler ki senaristler birebir şekilde yazsınlar dizi ya da filmi de.... Durum Game of Thrones'ta da benzer. Game of Thrones'ta da dizi ve kitap arasındaki farklar sandığınızdan daha fazla. Eğer kitabı okumadıysanız Game of Thrones'ta kitap ile dizi arasındaki farkları okumanızı öneririz.

10 Mart 2021, Çarşamba 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eşcinsellik meselesi

Eşcinsellik meselesi

5 kitabın hiçbir yerinde eşcinsellikle ilgili bir satır yok. Renly Baratheon kitaplarda çok öneme sahip olmamış bir karakter olsa da eşcinsel olmasıyla uzun süre dizide yer tuttu. Loras Tyrell’in son bölümde tutuklanmasına yol açan eşcinselliğinin hikayeye yön vermesi de anlamsız çünkü aslında yobaz hacılar Loras’ı hiç tutuklamadılar. 

Karakterlerin yaşları büyütüldü

Karakterlerin yaşları büyütüldü

Kitapta çoğu karakter oldukça küçük yaşlardalar. Jon Snow 14, Sansa 11, Daenerys ise 13. Ancak dizide bu karakterleri oynayacak kişilerin şiddet ve cinsellik sahnelerinden dolayı oyuncuların yaşlarında bir miktar oynama yapılmış olundu.

Dizide ölüyor, kitapta kurtuluyor

Dizide ölüyor, kitapta kurtuluyor

Robb, dizi de aşkı seçerken kitapta ise bekaretini onu teselli etmek için feda eden kızı ortada bırakmamak için evleniyor. Yani kitapta bir nevi babasının kaderini yaşayarak gururu yüzünden ölüyor. Ayrıca dizide kız da ölürken, kitapta ise kurtulmayı başarıyor.


Kitapta Sansa ile, dizide Arya ile yakın dost

Kitapta Sansa ile, dizide Arya ile yakın dost

The Hound karakteri, başlarda sinir olduğumuz sonradan sevdiğimiz karakterlerden biri. Kitapta onun Sansa ile derin bir ilişki ve dostluk kurduğunu okuyoruz. Ancak dizide ise Sansa ile ilişkisine yüzeysel bir şekilde değinilirken Arya ile daha derin paylaşımlarına şahit oluyoruz.


 Daenerys'in gözleri kitapta mor

Daenerys'in gözleri kitapta mor

Kitaptaki haline ne çok benzeyen bir diğer karakter ise ejderhaların annesi Daenerys Targaryen. Tek farkları ise Daenerys kitapta mor gözlere ve kısa saçlara sahip birisi olarak anlatılmaktadır.


Theon'a dizide kıyamamışlar

Theon'a dizide kıyamamışlar

Dizide Theon’a acıdıysanız bir de kitabı görün. Dizide yapılanlar kitapta yazanların sadece 10 da 1 olabilir. Theon o kadar çok eziyet görmüştür ki saçları aklaşmış, bir deri bir kemik kalmıştır.

Varys o gemiye bindi mi?

Varys o gemiye bindi mi?

Tyrion babasını öldürdükten sonra dizideki gibi Narrow Sea’yi geçmek için bir gemiye biner ama o gemiye aslında Varys binmez. Varys de olaydan sonra ortadan kaybolur ama aslında çok da uzağa gitmez ve kalenin içindeki tünellerde saklanır. Senaristler Tyrion’un Jorah’ın eline düşmesine kadar olan bölümde kitaptaki çok önemli olan ayrıntıları es geçti. Tyrion Varys tarafından Polantis’e Illyro Mopatis’in yanına gönderilir. Illyro’nun evinden 6 kişilik bir ekiple gemiye binip Volantis’e doğru yola çıkar. Bu 6 kişi hikaye için çok önemli karakterlerdir. Öyle ki bazı karakterler gerçek kimliklerini ve amaçlarını açıklamadan seyahete dahil olur. Gemi daha sonra saldırıya uğrar, alabora olur ve Tyrion boğulmaktan son anda kurtulur. Ancak bundan sonra Tyrion bir hana gider ve Jorah Mormont tarafından kaçırılır. İkilinin Volantis’e yolculuğu da bir sandalda değil kimliklerini gizleyerek bindikleri bir gemide olur.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son 20 yılın en iyi 10 Fransız filmi