Gandi'nin çıkrığı 180 bin dolara satıldı

Hindistan'ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandi'nin hapishanede kaldığı sırada kendi kıyafetlerini yapmak için kullandığı çıkrık, açık artırmada 180 bin dolara alıcı buldu

05 Kasım 2013, Salı 23:51
A A
Gandi'nin çıkrığı 180 bin dolara satıldı

İngiltere’nin Shropshire kentindeki Mullock’s Müzayede Evi, 80 bin dolar değer biçilen çıkrığın açık artırmaya telefonla katılan bir koleksiyoncu tarafından satın alındığını açıkladı.

Gandi, çıkrığı 1930’larda hapsedildiği Yervada Cezaevi’nde kullanmıştı. Çıkrığı 1935’te Amerikalı din adamı Floyd Puffer’a veren Gandi, hapishanede günlerini iplik eğirerek geçirdiğini ve bunun meditasyon yapmasına yardımcı olduğunu söylemişti.

Mullock’s Müzayede Evi’nin şubat ayında yaptığı açık artırmada da Gandi’nin kaleme aldığı bir mektup 185 bin dolara satılmıştı.

Kötülüğe karşı şiddet unsuru içermeyen pasif direniş öngören Satyagraha felsefesinin öncüsü Gandi, tüm dünyada bireysel özgürlük ve vatandaşlık hakları savunucularına ilham kaynağı olmuştu.

Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasına önderlik eden Gandi, "Ulus’un Babası"" ilan edilmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.