Gar katliamının ardından eyleme katılan 21 kişi hakim karşısında

Muğla’nın Datça ilçesinde, Ankara katliamından bir gün sonra düzenlenen eyleme katıldıkları gerekçesiyle haklarında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan dava açılan 21 kişi hakim karşısına çıktı

20 Ekim 2016, Perşembe 12:51 Son Güncelleme:
A A
Gar katliamının ardından eyleme katılan 21 kişi hakim karşısında
Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde meydana gelen saldırıdan bir gün sonra, Datça’da düzenlenen protesto eylemine katılan 21 kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Davanın ilk duruşması Datça Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Duruşmaya tutuksuz 21 sanıktan 20’si ve avukatları katıldı. Sanıklar, mahkemede verdikleri ifadelerinde haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Ankara’daki katliama kayıtsız kalmamak adına eyleme katıldıklarını ifade eden sanıklar, eleştiri haklarını kullandıklarını söyledi. İfadelerin alınmasından sonra duruşma, 18 Ocak 2017 tarihine ertelendi.

'EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI'

Duruşma sonrası adliye binası önünde bir açıklama yapan, sanık avukatlarından Günfer Karadeniz, davanın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu kaydetti.

Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin, Cumhurbaşkanına hakaret suçlarını düzenlediğini hatırlatan Karadeniz, “Ancak TCK’da, diğer vatandaşlara ilişkin başka hakaret suçları var ve bunlar takibi şikayete bağlıdır. Oysa 299’uncu madde, TCK’da sadece Cumhurbaşkanı’na ilişkin hakaret suçlarını kapsamakta ve özel olarak yer almaktadır. Ve takibi şikayete bağlı değildir. Kamu davası olarak açılmaktadır. Bu durum kanunlar önünde eşitlik prensibine aykırıdır. Yani Cumhurbaşkanına hakaretin ayrı bir madde olarak düzenlenmesi, kanunlar önünde eşitlik prensibi uyarınca, anayasa aykırıdır. Bu nedenle itirazımızın, Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.

Erdoğan, darbe girişiminin ardından siyasi iklimde oluşan ılımlı hava gereği hakaret davalarını geri çekme kararı almış, ancak bunun HDP’yi kapsamadığı ortaya çıkmıştı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sağlık Bakanı Koca: Şu ana kadar kesin koronavirüs tanısı alan hiçbir hastamız olmadı