Gary Oldman mı, Daniel Day-Lewis mi?

Kerem Akça, Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu yarışını değerlendirdi... 4 Mart’ta sahiplerini bulacak 90. Oscar Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Gary Oldman, “Darkest Hour”la Telluride ve Toronto’dan yarışa iddialı girdi, halen de favori. Onu zorlayacak isim ise Aralık vizyonundan “Phantom Thread” ile bu kategoride 4. ödülünü kovalayan Daniel Day-Lewis olabilir. ‘Fiziksel dönüşüm’, ‘tarihi arka plandan beslenen gerçek karakter’, ‘iradeye yüklenen etki gücü yüksek performans’, ‘35-60 yaş aralığına girme’, ‘beyaz ten’, ‘zamanı gelme’ gibi kurallar öne çıkacak yine. Yarışta adı geçen 20 oyuncuyu sizler için iddiasına göre sıraladım.   KEREM AKÇA / akca.kerem@gmail.com  

01 Kasım 2017, Çarşamba 16:26
A A
Gary Oldman (Darkest Hour)

Gary Oldman (Darkest Hour)

Rol: Winston Churchill Yaş: 59 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: Favori. Akademi’ye uygun fiziksel dönüşüm ile herkesin kalbini fethetti. Film, Toronto Film Festivali’nde Eylül’de açıldığından beri ivmesini sürdürüyor. Ancak Daniel Day-Lewis’le rekabete girebilir. En büyük avantajı: Artık zamanının gelmesi. En büyük dezavantajı: Daniel Day-Lewis.  

Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

Rol: Reynolds Woodcock Yaş: 60 Oscar’a aday oldu mu?: 5 adaylık, 3 ödül (1990 – “Sol Ayağım” , 2008 – “Kan Dökülecek”, 2013 – “Lincoln). Oscar şansı: İkinci sırada. Favori Gary Oldman’ın bileğini bükmeye çabalayacak. Filmin fragmanının piyasaya çıkmasıyla üzerine konuşulmaya başlandı. Aralık vizyonunda ilginç sonuçlar arıyor. En büyük avantajı: Veda filmi olduğunu açıklaması. En büyük dezavantajı: Bu kategoride 3’ten fazla Oscar’a ulaşan oyuncu yok.  

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Rol: Roman J. Israel Yaş: 63 Oscar’a aday oldu mu?: 7 adaylık, 2 ödül (1990 – “Glory” , 2002 – “İlk Gün”). Oscar şansı: Fiziksel dönüşüm ve Afro-Amerikan oyunculara eğilimden besleniyor. Adaylık şansı yüksek. Ama zafere ulaşma ihtimali düşük gözüküyor. En büyük avantajı: Fiziksel dönüşüm. En büyük dezavantajı: Film Toronto’da açıldı ve beğenilmedi.  

Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)

Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)

Rol: Elio Yaş: 21 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Üzerine odaklanılan genç yıldız adayı oldu. Gerçekçiliği ve çok küçük olmamasına güveniyor. Sony Pictures Classics Sundance’ten bu yana film için uğraşıyor. Adaylık gelirse 23 yaş altında Oscar’a bu kategoride aday olan en genç üçüncü isim unvanını eline geçirecek. En büyük avantajı: Filminin beğenilmesi. En büyük dezavantajı: Eşcinselliğe kayan bir karaktere can vermesi.  

Andrew Garfield (Breathe) (esas rekabetçi)

Andrew Garfield (Breathe) (esas rekabetçi)

Rol: Robin Cavendish Yaş: 34 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: “Savaş Vadisi” ile sevilmesinin karşılığını almıştı. Bu yıl da felçli bir karakterle ‘adaylık’ arıyor. Bleecker Street Media’nın filmindeki tekerlekli sandalyedeki performans çok kalıcı durmuyor. Ama ‘tarihi arka plan’ bir yere getirebilir. En büyük avantajı: Felçli bir karaktere can vermesi. En büyük dezavantajı: Bleecker Street Media’nın zayıf stratejileri.  

Jake Gyllenhaal (Stronger) (esas rekabetçi)

Jake Gyllenhaal (Stronger) (esas rekabetçi)

Rol: Jeff Bauman Yaş: 37 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: Bir türlü bu kategori için Akademi üyelerinin güvenini kazanamasa da bu seneki fiziksel dönüşüm ile bunu hedefliyor. Bir kez daha ‘çok filmde oynuyor’ düşüncesine takılabilir. Adaylık alması bile başarı olur. Eleştirmenler Birliği süreci önemli. En büyük avantajı: Fiziksel dönüşüm. En büyük dezavantajı: Boston maratonu saldırısı ile ilgili daha iyi bir filmin yapılması.  

Tom Hanks (The Post) (esas rekabetçi)

Tom Hanks (The Post) (esas rekabetçi)

Rol: Ben Bradlee Yaş: 61 Oscar’a aday oldu mu?: 5 adaylık, 2 ödül (1994 – “Philadelphia” , 1995 – “Forrest Gump”). Oscar şansı: Spielberg’ün filminde ciddi bir performansla çıkagelecek Tom Hanks’i Akademi o kadar da ‘banko’ görmüyor. Son iki filminde hayal kırıklığı yaşadı. Ama bu seneki fiziksel dönüşümle ne yapar, zaman gösterecek. En iyi ihtimalle aday olabilir. En büyük avantajı: Fotoğraflarda fiziksel dönüşüm emareleri. En büyük dezavantajı: Son iki ciddi performansıyla es geçilmesi.  

James Franco (The Disaster Artist) (esas rekabetçi)

James Franco (The Disaster Artist) (esas rekabetçi)

Rol: Tommy Wiseau Yaş: 39 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: A24 ciddi pazarlama yapıyor. Franco beklenmedik anda adaylık çıkarabilir. Buradaki gerçek karakteri kavrama ve eğlendirme becerisi “The Room”un gizli hayranlarını mest edebilir. Elbette ‘adaylık’ bile başarı. Ama Altın Küre’de ‘Komedi-Müzikal’de favori olacaktır. En büyük avantajı: Beklentileri düşürmesi ve önceden adaylık alması. En büyük dezavantajı: Komedi filmi performansı vermesi.  

Chadwick Boseman (Marshall) (karanlık at)

Chadwick Boseman (Marshall) (karanlık at)

Rol: Thurgood Marshall Yaş: 31 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Oyuncu olarak kendini kanıtlamasına karşın adaylığa sevinecek. Film çok önemsenmedi ve Akademi’nin Afro-Amerikan başkanı değişti. Artık siyahi adaylarda bir ağırlık görülmeyecek. Open Road Films de filmi iyi pazarlayamadı. En büyük avantaj: Gerçek ve Afro-Amerikan karakter. En büyük dezavantaj: Festival girişi yapmaması.  

Hugh Jackman (Muhteşem Showman) (karanlık at)

Hugh Jackman (Muhteşem Showman) (karanlık at)

Rol: P.T. Barnum Yaş: 49 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: Fox’un son dakika hamlesi. Teknik dallar dışındaki kategorilere girmesi sürpriz olur. Jackman’in “Logan”daki performansı da aslında şansını azaltıyor. Tek ihtimal ‘adaylık’. En büyük avantajı: Jackman’ın müzikale hakimiyeti. En büyük dezavantajı: Filmin çok geç bir tarihte vizyona girmesi.  

Jacob Tremblay (Mucize / Wonder) (karanlık at)

Jacob Tremblay (Mucize / Wonder) (karanlık at)

Rol: Auggie Pullmann Yaş: 11 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Adaylığa bile sevinecektir. Lionsgate, bu ay başlattığı kampanyalarla mucizevi dönüşümün ekmeğini yemeye çalışıyor. Oyuncunun sevilmesi de bir şeyler yapmasını sağlayabilir. En büyük avantajı: Zorlu fiziksel dönüşüm. En büyük dezavantajı: Adaylığa ulaşırsa bu dalda ilk beşe giren en genç 2. isim olacak olması.  

Daniel Kaluuya (Get Out) (karanlık at)

Daniel Kaluuya (Get Out) (karanlık at)

Rol: Chris Washington Yaş: 28 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Adaylığa sevinir. Afro-Amerikan aday çıkarsa Kaluuya’yı öne çıkaranların sayısı fazla. Oscar’a uygun bir performans değil. İradeyle öne çıkıyor ve siyahileri temsil ediyor. Bu sebeple tecrübesizliğinin zararını görecektir. En büyük avantaj: Sundance’teki fısıltı gazetesi. En büyük dezavantaj: Sundance’in üzerinden zaman geçmesi ve Akademi Başkanı’nın artık beyaz olması.  

James McAvoy (Split) (uzak ihtimal)

James McAvoy (Split) (uzak ihtimal)

Rol: Dennis/Patricia/Hedwig/The Beast/Kevin Wendell Crumb/Barry/Orwell/Jade Yaş: 38 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Adaylığa bile sevinir. Yılın en iddialı performansı. Ama Universal Oscar’a pazarlamadı. McAvoy da bu kadar ciddiye alınmıyor. En büyük avantaj: Kişilik bölünmesi. En büyük dezavantaj: Oscar sezonunun dışında vizyona girmesi.  

Robert Pattinson (Good Time) (uzak ihtimal)

Robert Pattinson (Good Time) (uzak ihtimal)

Rol: Connie Nikas Yaş: 31 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Adaylık bile mucize olur. Son anda bir fısıltı gazetesine güveniliyor. A24 bu filme hiç yüklenmedi. Robert Pattinson’ın ciddiye alınmaması da ona oynanmamasını sağladı. En büyük avantaj: Fiziksel dönüşüm. En büyük dezavantaj: Tür filmi olması.  

Hugh Jackman (Logan) (uzak ihtimal)

Hugh Jackman (Logan) (uzak ihtimal)

Rol: Logan Yaş: 49 Oscar’a aday oldu mu?: 1 kere. Oscar şansı: Fox fazla pazarlama yapmıyor. Jackman’ın zayıflayarak kusursuz fiziğinden vazgeçmesi, emeği geri dönüş alabilir. ‘Adaylık’ bile sevindirir. Ama şirketin diğer filmi “Muhteşem Showman”deki pazarlamalar daha güçlü. En büyük avantaj: Fiziksel dönüşüm. En büyük dezavantaj: Çizgi roman uyarlamasıyla Oscar sezonunun dışında olması.  

Andy Serkis (Maymunlar Cehennemi: Başlangıç) (uzak ihtimal)

Andy Serkis (Maymunlar Cehennemi: Başlangıç) (uzak ihtimal)

Rol: Sezar Yaş: 50 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Hareket yakalama teknolojisiyle yaratılan Sezar görsel efekt dalında da zafer getirebilir. Bu kategoride adaylık bile mucize olur ama çığır açar. En büyük avantaj: Andy Serkis gerçeği. En büyük dezavantaj: Gerçek oyunculuk olmaması.  

Kumail Nanjiani (uzak ihtimal)

Kumail Nanjiani (uzak ihtimal)

Rol: Kumail Yaş: 39 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır Oscar şansı: Pakistanlı oyuncu için adaylık da büyük başarı. Amazon’un filmi daha ziyade Nanjiani’ye ortak senarist olarak senaryo adaylığı getirebilir. Oyunculuk pek bu kategoriye uygun değil. En büyük avantaj: Filmin Sundance’te hit olup sevgi seliyle karşılanması. En büyük dezavantaj: Komedi filmlerinin ciddiye alınmaması.  

Christian Bale (Hostiles) (uzak ihtimal)

Christian Bale (Hostiles) (uzak ihtimal)

Rol: Joseph J. Blocker Yaş: 43 Oscar’a aday oldu mu?: 3 adaylık, 1 ödül (2011 – “Dövüşçü”). Oscar şansı: Hem aksan hem fiziksel dönüşümle çok sevilen ‘western’de tipleme yaratan Christian Bale filme ağırlığını koyuyor. Ama en büyük başarı adaylık olur. Bale’in yüzü eskidi, filmin yönetmeni de ciddiye alınan bir isim değil. En büyük avantaj: Filmin Telluride’da açılması. En büyük dezavantaj: Dağıtımcı Entertainment Studios’un tecrübesiz olması.  

Sam Elliott (The Hero) (uzak ihtimal)

Sam Elliott (The Hero) (uzak ihtimal)

Rol: Lee Hayden Yaş: 73 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Zamanı gelen oyuncuların aday olması mümkün. Ama The Orchard’ın kampanyaları sonuç vermedi. Elliott her sene adı geçmesine karşın hayal kırıklığı yaşayacak yine. Film ve performans da Oscar dostu değil. En büyük avantaj: Yaşı. En büyük dezavantaj: Adı eskiyen bir oyuncu olması.  

Harry Dean Stanton (Lucky) (uzak ihtimal)

Harry Dean Stanton (Lucky) (uzak ihtimal)

Rol: Lucky Yaş: 91 Oscar’a aday oldu mu?: Hayır. Oscar şansı: Hem zamanının gelmesi, hem de vefat etmesiyle üzerine gidiliyor. Son dakikada bir yüklenmeden medet umuluyor. Ama ‘adaylık’ için bile büyük sürpriz kovalıyor. Magnolia’nın ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dışında başarısı yok. En büyük avantaj: Vefat etmesiyle gelen duygu yoğunluğu. En büyük dezavantaj: Filmin ABD’de ilgi görmemesi.  

Sıradaki haber yükleniyor...