Gazetecilik temalı en iyi 16 film!

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Biz de bugün sizin için hem IMBD puanları ile hem de sinemaseverlerden aldıkları yorumlarla, en iyiler listesinde yer alan araştırmacı gazetecilik temalı filmleri listeledik. İşte hem sinemaseverlerin soluğunu tutarak izleyeceği hem de gazeteci adaylarına ilham olabilecek en iyi 16 gazetecilik temalı film!

10 Ocak 2022, Pazartesi 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 4 Ocak 1961'de kabul edilen ve gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alındığı kanun düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayınlanışıyla birlikte 10 Ocak 1961'den bu yana kutlanıyor.

Biz de bugün için hem sinemaseverlerin soluğunu tutarak izleyeceği hem de gazeteci adaylarına ilham olabilecek, hem IMDB puanları hem de yapılan kritiklerle sinema severlerden tam not alan en iyi 10 gazetecilik temalı filmi listeledik.

1. Fransız Postası (French Dispatch, 2021) | IMDB 7.4

1. Fransız Postası (French Dispatch, 2021) | IMDB 7.4

Listemize çok yeni bir film ile başlıyoruz. Fransız Postası, Wes Anderson'ın 2021 yapımı filmi. Oyuncu kadrosunda Anderson'ın daha önceki filmlerinden aşina olduğumuz isimler yer alıyor.

Film, The New Yorker dergisinde yayımlanmış gerçek makalelerden esinleniyor. Filmde ABD merkezli bir gazetenin Fransa bürosunda çalışan gazeteciler konu ediliyor.

2. İyi Geceler İyi Şanslar (Good Night, and Good Luck, 2005) | IMDB 7.4

2. İyi Geceler İyi Şanslar (Good Night, and Good Luck, 2005) | IMDB 7.4

George Clooney, başrolünde yer aldığı filmde, aynı zamanda yönetmenlik koltuğunda. Filmde 1950'ler ABD'sinde "komünist avcısı" diye bilinen Joseph McCarthy döneminin sonunu getiren gazeteciye odaklanıyor.  

3. Kayıp (Missing, 1982) | IMDB 7.7

3. Kayıp (Missing, 1982) | IMDB 7.7

Yönetmenliğini Yunan asıllı Fransız yönetmen Costa Gavras'ın yaptığı film, Amerikalı gazeteci Charles Horman’ın Şili’deki Pinochet darbesi sırasında öldürüldüğü gerçek bir olayı konu ediniyor.

4. John Doe ile Tanışın (Meet John Doe, 1941) | IMDB 7.6

4. John Doe ile Tanışın (Meet John Doe, 1941) | IMDB 7.6

Usta yönetmen Frank Capra'nın yönetmenliğini yaptığı film kötü giden meslek hayatını canlandırmak için yalan habere başvuran ve John Doe isimli bir vatandaşın ağzından intihar mektubu yazan bir muhabiri konu alıyor. Filmde para ve iktidar hırsının insanları nasıl değiştirdiği wele alınıyor.

Filmin oyuncu kadrosu daha önce pek çok başarılı filmde yüzlerine aşina olduğumuz Gary Cooper, Barbara Stanwyck ve Edward Arnold gibi isimler yer alıyor.

5. Frost/Nixon (2008) | IMDB 7.7

5. Frost/Nixon (2008) | IMDB 7.7

Peter Morgan'ın aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanan filminin yönetmenliğini Ron Howard yapıyor.

Filmde Britanyalı gazeteci David Frost'un Watergate skandalının ardından istifa eden Eski ABD Başkanı Richard Nixon’la yaptığı röportajlara kurgusal bir bakış atılıyor.

Richar Nixon'u Frank Langella, David Frost'u ise Michael Sheen canlandırıyor.

6. Zodiac (2007)

6. Zodiac (2007)

Yönetmen koltuğunda Fight Club, Seven ve Gone Girl gibi filmleri ile tanıdığımız David Fincher'ın olduğu bu film, Fincher'ın gizem, gerilim konusundaki dehasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Filmde 1960'ların sonundan itibaren ABD'nin batı sahillerinde seri cinayetler işleyen ve kendine Zodiac adını veren bir seri katil konu alınıyor. Gerçek bir hikayeden yola çıkan filmde katili bulmak için uzun zamandır çalışan bir polis memuru ile San Franciscolu bir karikatürist katilin izinde ilerliyor.

Bu arada 1960'ların sonu ve 1970'lerin başında Kuzey Kaliforniya'da faaliyet göstermiş bu seri katilin kimliği ancak 6 Ekim 2021'de belirlenebilmiş. İsmi Gary Francis Poste olarak belirlenen katil 2018 yılında ölmüştür.

7. Köstebek (The Insider, 1999) | 7.8

7. Köstebek (The Insider, 1999) | 7.8

Michael Mann'in imzasını taşıyan gerilim filmi, Jeffrey Wigard isimli bir ifşacıyı konu alıyor. Dönemin en büyük sigara firmalarından birinde araştırma bölümü başkanı olarak çalışan Wigard, işten kovulduktan sonra, şirketin tüm sağlıksız politikalarını açığa vurmaya kalkışıyor ve kendini büyük bir tehlikenin içinde buluyor.

Göstediliği yıl 7 dalda Oscar'a aday olan filmin kadrosu se çok zengin. Russell Crowe, Al Pacino ve Christopher Plummer bunlardan yalnızca birkaçı...

8. Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960) | IMDB 8.0

8. Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960) | IMDB 8.0

Ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini'nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Roma’nın yozlaşmış şehir yaşantısını ve ahlaki çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan Marcello isimli bir gazetecinin gözünden anlatıyor.

Bu film aynı zamanda Walter Santesso'nun canlandırdığı Paparazzo karakteriyle gazeteciliğe paparazzi kavramını da kazandırıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Fellini'nin vazgeçemediği oyuncularından olan Marcello Mastroianni'nin dışında Anita Ekberg ve Anouk Aimée de yer alıyor.

9. Citizenfour (2014)

9. Citizenfour (2014)

Bu belgesel türündeki filmin yönetmenliğini ABD’li gazeteci ve belgesel yönetmeni Laura Poitras yapıyor.

Film, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) ve CIA'de çalıştığı dönemlerde edindiği çok gizli belgeleri basına sızdırdıktan sonra bir daha ülkesine dönemeyen gazeteci Edward Snowden'ın Poitras’la iletişime geçtiği süreci konu alıyor. Filmde Snowden’ın Citizen Four takma adıyla Poitras’la yaptığı konuşmalar ve Hong Kong'da verdiği röportajlar, gerçek kamera kayıtlarıyla aktarılıyor. 

10. Snowden (2016) | IMDB 7.3

10. Snowden (2016) | IMDB 7.3

Laura Poitras'ın Edward Snowden'ı konu alan Citizenfour isimli ödüllü belgeselinin ardından Hollywood boş durmuyor ve bu filmin ardından daha sonra usta yönetmen Oliver Stone, Edward Snowden'ın hayatından yola çıkarak kurmaca film yapıyor.

Lineer bir zaman kurgusunda izlemediğimiz film, Edward Joseph Snowden'ın hikayesini; bugününü, geçmişini iç içe geçirdiği kurgusuyla izleyicisine aktarıyor. Poitras imzalı belgeselin ardından izlediğinizde Snowden'a daha yakından bakma fırsatı buluyorsunuz.

2016 yapımı filmde Edward Snowden'ı Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor.

11. Başkanın Bütün Adamları (All the President's Men, 1976) | IMDB 8.0

11. Başkanın Bütün Adamları (All the President's Men, 1976) | IMDB 8.0

Başkanın Bütün Adamları filminde yönetmen koltuğunda Alan J. Pakula yer alıyor. Film, ABD Başkanı Nixon'ın başkanlıktan istifasıyla sonuçlanan; Carl Bernstein ve Bob Woodward adlı iki gazetecinin ortaya çıkardığı büyük Watergate skandalını konu ediniyor.

4 Oscarlı filmde Carl Bernstein'ı Dustin Hoffman; Bob Woodward'ı Robert Redford canlandırıyor.

12. Spotlight (2015) | IMDB 8.1

12. Spotlight (2015) | IMDB 8.1

En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Oscarı'nı kazanan Spotlight'ın yönetmen koltuğunda Tom McCarthy oturuyor.

Film, ABD merkezli The Boston Globe gazetesinin, Katolik Kilisesi'ndeki cinsel istismarla ilgili soruşturmasının gerçek hikayesine dayanıyor.

Film, "21. Yüzyıl'ın All The President's Men'i" olarak nitelendiriliyor. Filmde Marvel'ın süper kahraman filmlerinden tanıdığımız Mark Ruffalo'nun yanı sıra Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery gibi isimler yer alıyor.

13. Şebeke (Network, 1976) | IMDB 8.1

13. Şebeke (Network, 1976) | IMDB 8.1

Hem tiyatroda hem de sinemada pek çok versiyonunu izlediğimiz 1957 yapımı 12 Angry Man filminin yönetmeni Sidney Lumet'in yönetmenlik koltuğunda oturduğu, senaryosunu Paddy Chayefsky'nin yaptığı Network filmi UBS adlı kurgusal bir TV kanalının düşük reytinglerle mücadelesini konu alıyor. Bu sırada televizyon sektörüne de eleştirel yaklaşıyor.

En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yönetmen gibi kategorilerde 4 Oscarlı ve 4 Altın Küre ödüllü filmin oyuncu kadrosunda Faye Dunaway, William Holden ve Peter Finch gibi isimler yer alıyor.

14. Cuma Kızı (His Girl Friday, 1940) | IMDB 7.9

14. Cuma Kızı (His Girl Friday, 1940) | IMDB 7.9

Türkiye'de Cuma Kızı adı ile bilinen, Howard Hawks'un yönetmenliğini yaptığı komedi türündeki His Girl Friday, sinema tarihindeki klasik yapımlar arasında gösteriliyor.

Filmde Şikago'daki büyük bir gazetenin editörü Walter Burns'ün hikayesi anlatılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Cary Grant, Rosalind Russel ve Ralph Bellamy gibi isimler yer alıyor.

15. Büyük Karnaval (Ace in the Hole, 1951) | IMDB 8.1

15. Büyük Karnaval (Ace in the Hole, 1951) | IMDB 8.1

Türkçeye Büyük Karnaval ismi ile kazandırılan Billy Wilder imzalı Ace in the Hole, kara film (film noir) türünde bir film.

Film, Kızılderililerden kalma eserleri ararken göçük altında kalan bir dükkan sahibine yardım etmek için tüm dünyayı harekete geçiren inatçı bir muhabiri konu ediniyor. Oyuncu kadrosunda Kirk Douglas, Jan Sterling ve Robert Arthur gibi ünlü isimler yer alıyor.

Filmin yönetmenliğini yapan Billy Wilder, Arthur Conan Doyle ve Agatha Christie uyarlamalarıyla da tanınıyor. Wilder, bu filmle birlikte, ilk kez bir projede hem senaryo yazarı, hem prodüktör, hem de yönetmen olarak görev alıyor.

16. Yurttaş Kane (Citizen Kane, 1941) | IMDB 8.3

16. Yurttaş Kane (Citizen Kane, 1941) | IMDB 8.3

Eleştirmenlerden "sinemanın en iyi eseri" yorumunu alan Yurttaş Kane, Orson Welles'ın ilk uzun metraj filmi. Filmde Charles Foster Kane adlı bir iş insanının ölmeden önce söylediği sözün sırrını öğrenmeye çalışan bir muhabirin hikayesi anlatılıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Senfoni konserinde kedi "Senfoniç" sürprizi