Gaziantep’den yeme – içme ve gezi önerileri

Tüm bir yıl spor yaptınız ve istediğiniz vücuda sahip oldunuz. Peki; ama kendinize lezzetli sofralarda bir ödül vermek isteseydiniz bu nerede olurdu? Sizlere bu konuda yardımcı olmak için 2016 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi dalında girme başarısı gösteren Gaziantep’te eşsiz bir seyahat listesi oluşturduk. Instagram – Snapchat: @ucakyolcusutr

03 Nisan 2017, Pazartesi 06:19
A A
1)	Beyran Yemeği

1) Beyran Yemeği

Gaziantep’in dillere destan tatlarından beyran bir çorba değil, yemektir. Koyunun but, sırt, boyun ve kürek etlerinden oluşan beyranın içinde ayrıca pirinç de bulunuyor. Bakır tabaklarda ısıtılıp birkaç saniye sonra masanıza servis edilen beyranın en iyi iki adresi Dukat Beyran Salonu ve Metanet Beyran Salonu. Sabahın ilk saatlerinden itibaren bulabileceğiniz beyranın bir porsiyon fiyatı ise birçok yerde 15 TL.

2)	Katmer Tatlısı

2) Katmer Tatlısı

İpince hamur, sahan kaymağı, şeker ve Antep fıstığının harmanlanmasıyla ortaya çıkan katmer, Gaziantep halkı tarafından sabah kahvaltısında bile yeniliyor. Çoğu yerde sütle servis edilen katmerin lezzeti ise taş fırında odun ateşinde pişmesinden geliyor. Katmerci Zekeriya, Orkide Pastanesi, Metanet Katmer Salonu ve Akşam Simit salonu katmeri yiyebileceğiniz en iyi adresler.

3)	Gaziantep Baklavası

3) Gaziantep Baklavası

Gaziantep şehri akla geldiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen lezzet baklava. Gaziantep adına coğrafi işarete sahip olan baklava ince hamuru, Antep fıstığı ve özel şerbetiyle biliniyor. Gaziantep’te önemli birçok baklavacı var. Elmacı Pazarı Güllüoğlu, dünyanın en eski baklavacısı unvanına sahip. Aynı şekilde Koçak, İmam Çağdaş ve Zeki İnal’ın da baklavaları çok beğeniliyor. Gaziantep’te taş fırından çıkan ılık baklava en makbulü ve bunun için saat 10:00 gibi baklavacılara uğramalısınız.

4)	Şöbiyet Tatlısı

4) Şöbiyet Tatlısı

Listeye bir başka Antep lezzeti şöbiyet Zeki İnal’ın sayesinde giriyor. Dünya üzerinde yiyebileceğiniz en lezzetli şöbiyet olarak adlandırabileceğimiz bu şöbiyetin perde arkasındaki isimse 88 yaşındaki Zeki İnal ve oğulları. Her sabah 04:00’te mutfağa girip hamuru kendi açan Zeki İnal şöbiyetin içine ne kadar fıstık döktüğüne bakmaksızın bol kepçeden malzeme kullanıyor. Yerken çıtırtı seslerinin belirgin şekilde duyulduğu şöbiyetin püf noktası ise pişirme tekniğinde. Gaziantep’teki tüm işletmeler tatlılarını taş fırında odun ateşinde pişirirken Zeki İnal’da etrafı borularla ısıtılan taş fırın kullanılıyor. Odun kokusu yerine isli fıstık kokusu sinen şöbiyetlerden her gün sınırlı adette üretiliyor. Bu yüzden Zeki İnal’a ya sabah 09:00’da gitmelisiniz ya da bir gün önceden arayıp size özel ayırmalarını sağlamalısınız.

5)	Ciğer

5) Ciğer

Ciğer daha çok Şanlıurfa ve Adana’da tercih edilen bir lezzet olarak bilinse de Gaziantep’te çok iyi ciğerciler de bulunuyor. Löküs Ciğer, 8 yıllık bir işletme ve lokum kıvamında ciğerleri sürekli çevirerek pişiriyorlar. Dükkanın kapısından girdiğinizde enfes bir koku ciğerlerinize dolup sabırsızlanmanızı sağlıyor.

6)	Kebap

6) Kebap

Gaziantep’e gidip kebap yemeden olmaz. Sadece Gaziantep’in değil, Türkiye’nin en iyi kebapçılarından biri sayılan Kebapçı Halil Usta bu işe yıllarını vermiş biri. Öğlen 12:30’da 160 kişilik salonu bir anda dolan Halil Usta’da kebabın yanına enfes salatasından da söylemelisiniz. Sirkülasyonu çok fazla olan Kebapçı Halil Usta aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine günde 500’e yakın lahmacunu ücretsiz dağıtıyor. Gerçek bir esnaf olan Halil Usta, dükkanının vitrininde pırlanta edasıyla küşlemelerini sergiliyor. Buraya gidip simit kebabı ve küşleme yemezseniz Gaziantep’e gitmiş sayılmazsınız.

7)	Künefe

7) Künefe

Hataylılar kızabilir ama Gaziantep’te de çok lezzetli künefeciler var. Birçok şubesi olan Öz İkizler Künefe, hazırladığı taze hasır künefelerle fark yaratıyor. Bir diğer önemli Gaziantep künefecisi ise Cumba Künefe. Taze ve çok lezzetli künefeleri yemeyi evinize döner dönmez özlemeye başlayacağınızı garantiliyoruz.

8)	Gaziantep Ev Yemekleri

8) Gaziantep Ev Yemekleri

Dövmeli Alaca Çorbası, Saray kebabı, yuvarlama, içli köfte, öççe ve pirpirim aşı ve daha niceleri… Gaziantep halkının evlerinde pişen bu yemekleri Gaziantep’te Aşina Restoran ve Orkide Pastanesi’nde yiyebilirsiniz. Yediğinizde bize hak vereceksiniz; Gaziantep sadece kebap, baklava, beyran ve katmerden ibaret değil.

9)	Nohut Dürüm

9) Nohut Dürüm

Arap mutfağında kabul görmüş bir lezzet olan nohut dürüm, Gaziantep’te de birçok kişi tarafından seviliyor. Acılı ve yan ürünlerle çok doyurucu olan nohut dürümün fiyatı ise (3.5 TL) çok ucuz. Dürüm pidesinin içine koyulan nohutlara soğan, patates ve yeşillik eşlik ediyor. Yiyebileceğiniz en iyi nohut dürümün adresi ise Karşıyaka bölgesindeki Dürümcü Recep Usta.

10)	 Lahmacun

10) Lahmacun

Lahmacun yüzyıllardır kültürümüzde olan lezzetlerden ve Gaziantep’teki Üçler Kebap, ülkemizdeki en iyi lahmacunculardan biri olarak dikkat çekiyor. 1 kg etten 20 adet lahmacun yapmaları ne kadar çok malzeme kullandıklarını iyi ifade ediyor. Söğürme istediğinizi söylerseniz lahmacununuz üzerinde patlıcanla birlikte servis ediliyor.

11)	Kavurma

11) Kavurma

Gaziantep’in pek bilinmeyen mekanlarından biri de Bakırcılar Çarşısı içinde yer alan Muhsinzade Türk İşi Kebap. Burada çok lezzetli kavurma yiyebileceğiniz gibi nohut dürümü de yeme şansınız var. Sadece Cuma günleri sunulan Firik pilavı denemeye değer. Kusursuz bir kavurma lezzeti sunan lokantanın fiyat/performans oranı ise inanılmaz… Mis kokulu dana kavurma 2.5 TL’ye satılıyor.

12)	Hışvahan

12) Hışvahan

Gaziantep’in son yıllarda yükselen yıldızı Hışvahan, Mustafa Paşa Hanı olarak geçen ve Gaziantep Belediyesi tarafından restore edilen bir otel/restoran projesi. Hışvahan’ın develik olarak geçen kısmı bugün restoran olarak kullanılıyor. Bir mağara üzerine cam zemin oluşturularak inşa edilen mekan lüks havasıyla büyülüyor. Gaziantep mutfağının en özel lezzetlerini sunan Hışvahan’da neredeyse yer bulmak çok zor. Akşam yemeği için rezervasyon yapabileceğiniz mekanda hem servis hem de yemeklerin kalitesi insanı etkiliyor. Şiveydiz çorbası, soğan kebabı, nohutlu dürüm, vişneli kısır ve omaç gibi lezzetleri tavsiye ediyoruz. Şefin özel tatlısı cennet çamuru ise mutlaka denenmeli. Aynı zamanda 10 odalı lüks konaklama imkanı da sunan Hışvahan, Gaziantep’in eski çarşısına çok yakın konumda yer alıyor.

13)	Tahmis Kahvesi

13) Tahmis Kahvesi

Yemek yemekten ve Gaziantep’in bakırcılar çarşısını dolaşmaktan yorulursanız dinlenmek için önemli bir adres tavsiyemiz de var. Tarihi 600 yıldan fazla olan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli 10 kıraathanesinden biri olan Tahmis, bugünlerde daha turistik bir yapıda konuk ağırlıyor. Menengiç kahvesi, nargile, zahter çayı burada tercih edebileceklerinizin birkaçı. Kahvehanenin iç dizaynı ise bir gemi güvertesinin baş aşağı bakan hali gibi… Tavandaki siyahlık yüz yıllarca içeride içilen sigara ve nargile dumanının isiyle oluşmuş.

14)	Zeugma Müzesi

14) Zeugma Müzesi

Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Müzesi, içine girdiğiniz andan itibaren sizleri etkileyebilecek özelliğe sahip. M.Ö. 300’de Büyük İskender tarafından Selevkia Euphrates adıyla kurulan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılardan çıkarılan mozaikler, o dönemki matematik hesaplamaları ve sabrın da bir örneği sayılabilir. 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma’da, Gaziantep’in dünyaya tanıtımında büyük rol oynayan Çingene Kızı mozaiği ayrı bir bölümde, adeta pırlanta edasıyla sergileniyor. Gaziantep’le ilgili daha fazla fotoğraf ve videoya Instagram’da #ucakyolcusugaziantep hashtaginden ulaşabilir, daha fazla seyahat paylaşımları için www.instagram/ucakyolcusutr hesabını takip edebilirsiniz. Instagram : @rovasata.co

Beyran Yemeği

Beyran Yemeği

Katmerci Zekeriya

Katmerci Zekeriya

Gaziantep Baklavası

Gaziantep Baklavası

Gaziantep Baklavası

Gaziantep Baklavası

Ciğer

Ciğer

Ciğer

Ciğer

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta Salatası

Kebapçı Halil Usta Salatası

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta

Özikizler Künefe

Özikizler Künefe

Özikizler Künefe

Özikizler Künefe

Alaca Çorbası

Alaca Çorbası

Yuvalama

Yuvalama

Üçler Kebap Lahmacun

Üçler Kebap Lahmacun

Muhsinzade Türk İşi Kebap Kavurma

Muhsinzade Türk İşi Kebap Kavurma

Hışvahan

Hışvahan

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.