Gazze'ye yardım gemisi İsrail'e ulaştı

Türkiye-İsrail uzlaşmasının ardından Mersin'den cuma günü yola çıkan Gazze'ye insani yardım taşıyan "Lady Leyla" isimli gemi, bugün İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaştı

03 Temmuz 2016, Pazar 14:55
A A
Gazze'ye yardım gemisi İsrail'e ulaştı

Gazze'ye yardım ulaştıracak "Lady Leyla" isimli gemi, İsrail'in Aşdod Limanı'na demir attı.

Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götürmek için cuma günü Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıkan Lady Leyla gemisi, Aşdod Limanı'na yaklaştı.

Lady Leyla, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin ardından Gazze’ye 11 bin ton insani yardım taşıyor. Panama bandıralı 135 metre uzunluğundaki Lady Leyla 25 milyon TL değerindeki yardım malzemesi taşıyor. 

GEMİDE NELER YÜKLÜ?

İsrail ile Türkiye arasındaki mutabakatın ardından Filistin’e giden ilk gemi olma özelliği taşıyan Lady Leyla, Gazze’ye bin 500 bebek bezi, 13 bin 755 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ay çiçek yağı, 10 bin giysi ve 20 bin ayakkabı taşıyor. Rotasını İsrail’in Aşdod Limanı olan gemiye, Ramazan bayramı öncesi çocukların sevindirilmesi amacıyla bayramlık kıyafetler ve 10 bin 104 oyuncak da yüklendi. 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabı bağışlayan bir özel sektör kuruluşu sayesinde Gazzeli çocuklar, bayramı yeni kıyafetler ile karşılayacak. AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığındaki AFAD insani yardım ekibi tarafından karşılanacak olan insani yardım malzemeleri, Türk ve Filistin Kızılayları aracılığı ile Gazze halkına ulaştırılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...