GDO yönetmeliği yumuşadı

Tarım Bakanlığı, 25 gün önce çıkardığı GDO tebliğini ithalatçılardan gelen tepkiler üzerine değiştirerek yumuşattı. Değişikliğe göre izin verilmeyen GDO'lu ürün ithalatı yasaklandı. Ancak kontrol belgeli ürünler mart ayına kadar ithal edilebilecek

21 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

İTHALATÇILAR DA İSTİYORDU

Tarım Bakanlığı, 26 Ekim’de çıkardığı Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Yönetmeliğini yumuşattı. Yönetmelikle ülkeye giren bütün ürünlere GDO kontrolü getirilirken, değişiklikle 26 Ekim’den önce kontrol belgesi alınmış ürünlerin ithalatında, Avrupa kriterlerine uygunluk koşulu ile yönetmeliğin uygulama süresi 1 Mart 2010’a uzatıldı. Böylece, yönetmelikten önce kontrol belgesi almış ithalatçılara süre tanınmış oldu. İthalatçılar da yönetmeliğin 5 ay ertelenmesini istemişti.

YASAKLI OLAN GİREMEYECEK 

Değişiklikle, ‘Gıda veya yem, en az yüzde 0.9 GDO içeriyorsa, GDO’lu kabul edilir. Yüzde 0.5’ten fazla izin verilmeyen GDO içermesi halinde ithalatına izin verilmez. GDO’suz ürünün etiketinde GDO’suz olduğu yazamaz’ hükümleri yönetmelikten çıktı. Yani ürün GDO içerirse orana bakılmadan GDO’lu kabul edilecek. Bir ürünün GDO’suz olduğu ispatlanırsa, etiketine GDO’suzdur yazılabilecek. İzin verilmeyen (antibiyotiklerin etkisini azaltan) GDO içeren ürün de orana bakılmadan yasak olacak.

SERBEST GİRİŞ İZNİ VERİLDİ

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın hükümetin lobi faaliyetlerine teslim olduğunu öne sürerek şöyle konuştu: “Halk sağlığına karşı risk oluşturan GDO’lu ürünlerin kontrolsüz girişine izin verildi. Asıl amaç yönetmeliğin geçici maddesinde gizli. Bu 1 Mart 2010’a kadar her türlü GDO’lu ürünün 1998’den beri olduğu gibi kontrole tabi olmadan ülkeye girmesinin yolunu açıyor. Son gelişme düzenlemenin, Tarım Bakanlığı’nın inisiyatifinin üzerinde bir yerden geldiğini gösteriyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.