Gebe kalmadan önce yapmanız gerekenler

Hamilelik kadınların hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı için çok dikkatli ve kontrol altında geçirmeleri gereken bir dönem. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Ciğerim gebe kalmadan önce yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu

04 Nisan 2019, Perşembe 09:57 Son Güncelleme:
A A

Öncelikle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına giderek muayene olmanız, kan testlerinizin ve rahim ağzı smear testinin yapılması gerekmektedir. Sigara içenlerin sigarayı bırakması ve İdeal kiloda olmanız önerilmektedir. Fazla kilolu olanlar kilo verdikten sonra gebelik planlamalıdır. Şeker, guatr, tansiyon vb gibi özel bir hastalığı olan kişilerin mutlaka doktorlarından gebelik izni almaları, hastalık için uygun zamanlama ayarlanmalıdır. 

Ağız ve diş sağlığı kontroller yapılmalıdır. Son adet tarihi bilinmeli ve bir takvim edinilmelidir. Cinsel hayat düzene sokulmalı, beş günden fazla ara verilmiş cinsel hayat sperm kalitesini etkiler, spermler kalitesiz olur ve eşinizin sigara, alkol ve stresten uzak durması sağlanmalıdır. Doğum için mali ve sosyal yapınızı planlamanız gereklidir.

GEBE KALMADAN ÖNCE HANGİ TESTLER YAPILMALI?

GEBE KALMADAN ÖNCE HANGİ TESTLER YAPILMALI?

· Akraba evliliği var ise genetik danışma

· Kan grubu ( Hem sizin hem eşinizin)

·Kan basıncı

·Jinekolojik muayene

·Tam kan testi (Hemogram)

Geçmeyen vajinal akıntı var ise tedavisi

·Smear Testi ( rahim ağzı kanser araştırma)

·Tiroit (Guatr) testleri

· Daha önceden problemli gebelik geçirmiş olanlara farklı incelemeler

FOLİK ASİT NEDİR?

FOLİK ASİT NEDİR?

Folik asit, B grubu bir vitamindir. Aminoasit metabolizmasında rol oynar. Hücre büyümesi ve gelişimini arttırarak daha oluşumunda büyük rol alır. Kötü beslenme, alkol, kanser, gebelik vücuttaki folk ast ihtiyacını arttırır. Folik asit eksikliğinde kansızlık, megaloblastik anemi olur. Yapılan çalışmalarda hamilelik sonrasında hasta hamilelikten önceki 3 ay boyunca günde 400 ml folik asit alımı bebekte merkez sistem anomalilerin önemli oranda azalttığı tespit edilmiştir. 

Folik asit eksikliği plasenta anomalilerine, erken doğum ve kalp anomalilerine sebep olabileceği iddia edilmektedir. Günlük önerilen miktarda folk ast alımı özellikle spina bifida ve anencefali (bel açıklığı ve beyin dokusu hasarlı bebek) oluşumunun %50- 60 azaltır. Bu nedenlerden dolayı korunmayı bırakan ve gebelik planlayan anne adaylarının her gün düzenli folik asit almasına gebe kaldıktan sonrada devam etmeler önerilmektedir.

FOLİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

FOLİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?·Brokoli

·Ispanak, marul

·Fasulye, balık, mercimek

.Sakatatlar

·Tüm narenciyeler

·Karpuz


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebeğim bu hafta ne kadar büyüdü? Hafta hafta büyüme rehberi