Gebeliğin 12. Haftası: Hamilelikte çatlak oluşumunu nasıl önlenir? Vajinal akıntılar neden olur?

Gebeliğin 12. haftasının başı hamileliğin ilk trimesterının sonuna geldiğiniz anlamına gelir. Hamileliğin 12. haftası aynı zamanda düşük riskinin önemli oranda azaldığı bir dönemdir. Bebek bekleyen anneler kilo almaya başlayacağı için bu dönemde dar kıyafetlerden kaçınmalı. Bu dönemde vajinal akıntılar, tansiyon rahatsızlıkları, kilo alımına bağlı çatlaklar ve cinsel isteksizlik gibi durumları yaşayabilirler. Peki, Hamileliğin 12. haftasında neler oluyor? Hamilelikte çatlak oluşumunu nasıl önlenir? Vajinal akıntılar neden olur? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat gebeliğin 12. haftasında vajinal akıntılar, hipertansiyon, çatlak oluşumu ve cinsel isteksizlik konuları hakkında bilgi verdi.

10 Aralık 2019, Salı 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Hamileliğin 12. haftasında hamile kadınlarda rahim hızla büyüyor. Bu yüzden hamileliğin bu dönemi kilo artışının yaşanabileceği bir dönem. Gebeliğin 12. haftasında bebek için büyük değişimlerin yaşanacağı bir dönemdir. Bebeğin cinsel organları u dönemde oluşuyor. Bebeğin parmakları ve tırnakları oluşumunu tamamladı. Bebekler anne karnında emme refleksini geliştirmeye ve hareket etmeye başlıyor. Hamileler de bu dönemde deri pigmentasyonu, meme renginin koyulaşması ve memede hassaslaşma gibi durumları kendilerinde fark edebilirler.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat gebeliğin 12. haftasında bebek bekleyen annelerde vajinal akıntılar, hipertansiyon, çatlak oluşumu ve cinsel isteksizliği anlattı.

Hamilelikte vajinal akıntılar

Hamilelikte vajinal akıntılar

Gebelik döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak vajinal akıntılar artabilmektedir. Anne adayı akıntılarının renk ve koku değişikliği olup olmadığını takip etmeli ve mutlaka kadın doğum hekimine danışmalıdır. İleri dönemlerde ise bunların akıntı mı yoksa bebeğin kesesinden su gelişi mi olduğunun ayrımı iyi yapılmalıdır.

Hamilelik hipertansiyonu nedir?

Hamilelik hipertansiyonu nedir?

Hamilelik döneminde görülen hormonal değişiklikler, annenin beslenme şekli, ailevi yatkınlık ve bazı bilinmeyen nedenlere bağlı olarak anne adayında tansiyon yükseklikleri görülebilmektedir. Mutlaka Kadın doğum hekimine başvurulmalı ve yakın takip edilerek tedavisi planlanmalıdır.

Hamilelikte çatlak oluşumunu nasıl önleriz?

Hamilelikte çatlak oluşumunu nasıl önleriz?

Çatlak oluşumu genetik nedenlere bağlı olarak oluşmuyorsa önlemenin altın kuralı düzenli ve bol şekilde nemlendirmek ve anne adayının bol su tüketiminden geçmektedir. Günlük mutlaka ortalama 2-3 lt su içilmeli, sabah ve akşam olacak şekilde bitkisel ve güvenilir yağ karışımları karın, bel, bacaklar, üst kollar ve meme çevresi olacak şekilde sürülmelidir. Mümkünse günde bir kez besleyici yağlardan, bir kez de çatlak oluşumunu önleyici kremlerden kullanılmalıdır. 

Hamilelikte 3. ay testleri nelerdir?

Hamilelikte 3. ay testleri nelerdir?

Hamileliğin 3. ayında 2’li test dediğimiz bebekte Down Sendromu dediğimiz bir patolojik durum olup olmadığına yönelik yapılan test grubudur. Bu işlemle bebekten kadın doğum uzmanı bir hekim tarafından bazı ölçümler alınmakta, ardından anne adayının kan vermesi istenerek test yapılmaktadır. Test %100 kesin sonuç vermemekle birlikte olası bir patolojik durumla ilgili yol gösterici olmaktadır.

Hamilelikte cinsel isteksizlik geçici bir sorun mu?

Hamilelikte cinsel isteksizlik geçici bir sorun mu?

Hamilelikte ilk aylarda özellikle anne adaylarında bebeklerine zarar verecekleri inancı ve hormonal dalgalanmalardan dolayı cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Tüm fiziksel ve ruhsal değişimlere bağlı olarak çok doğal bir süreçtir. Kısa süre içinde normale dönmektedir.

Betül Meral SARIİZ / posta.com.tr

betul.sariiz@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hamilelik dönemi ile ilgili bilmeniz gereken her şey