Gebelikte kan şekeri kontrol altına alınmazsa hem bebek hem anne risk altında

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) hamilelik döneminde ortaya çıkan, geçici olabildiği gibi kalıcı hale de gelebilen yaygın bir sağlık sorunu. Sadece annenin sağlığını değil, bebeğin gelişimini de etkileyebilen bu rahatsızlığın ortaya çıkarabileceği riskler arasında anneler açısından gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum, düşük gibi sorunlar yer alıyor. Gebelik şekeri diğer yandan anne karnındaki bebekler için de pek çok sağlık sorununa zemin hazırlıyor.

09 Ocak 2022, Pazar 18:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anne adaylarında gebelik öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, gebelik döneminde şeker seviyesinde yükselme olması sık görülebilen bir durum. Bu durum, gebelik diyabeti olarak adlandırılıyor ve diyabetik gebe ile karıştırılmaması gerekiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. N. Nihan Özdemir, şeker hastalığının gebelikten önce var olması ya da gebelik döneminde ortaya çıkmasının anne adayı ve bebek için bazı risklerin oluşturduğunu belirtiyor. 

Op. Dr. Özdemir; “Gebelik döneminde oluşan şeker hastalığının riskleri, gebelikten önce olan şeker hastalığına göre daha az risk içerir. Ancak bunun gebelerde mutlaka şeker yükleme testiyle belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde anne adaylarında gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum, düşük gibi sorunlar şeker hastası olmayan gebelere göre daha yüksek olur.” açıklamalarında bulunuyor.

Makrozomik bebek gelişimine dikkat

Makrozomik bebek gelişimine dikkat

Op. Dr. N. Nihan Özdemir, gebelikten önce şeker hastası olan kadınlarda (diyabetik gebe) ve gebelik diyabeti ortaya çıkan anne adaylarında bebeğin fazla kilolu doğması yani makrozomik bebek gelişiminin söz konusu olabileceğinin altını çiziyor.

İri bebek gelişiminin en önemli problemlerinden birisinin normal doğum süreci olduğunu belirten Op. Dr. Özdemir, bu durumda tercih edilmesi gereken doğum yönteminin sezaryen olması gerektiğini ifade ediyor.

ANNE ADAYINDA KONTROL EDİLMEYEN GEBELİK ŞEKERİNİN BEBEĞE ETKİSİ

ANNE ADAYINDA KONTROL EDİLMEYEN GEBELİK ŞEKERİNİN BEBEĞE ETKİSİ

Peki şeker hastalığı görülen anne adayında bebekte olabilecek riskler nelerdir? Op. Dr. Nihan Özdemir sizler için sıraladı:

  • Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi yüzünden bebekte solunum sıkıntısı yaşanabilir.
  • Bebeğin makrozomik, yani iri olması ihtimali vardır.
  • Bebek olması gerekenden daha küçük olabilir.
  • Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık görülme riskleri olabilir.
  • İleri aşamada kalp hastalıklarının oluşması söz konusu olabilir.
  • Böbrek anomalileri olabilir.
  • Beyin ve merkezi sinir sisteminde anomaliler görülebilir.
  • Kulak anomalileri görülebilir.
  • Sindirim sisteminde oluşacak anomaliler görülebilir.

Anne adaylarında gebelik döneminde kan şekeri seviyeleri kontrol altına alındığında, oluşabilecek riskler de buna orantılı olarak azalıyor.

Sağlıklı bir gebelik dönemi ve doğum süreci yaşamak için düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyin ve doktorunuzun tüm tavsiyelerine uymanın çok önemli olduğunu unutmayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yetersiz kalsiyum gebelikte ağız ve diş sağlığını bozuyor