Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı en sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer alır. Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer sorularının cevaplarını arıyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Gebelikte kuyruk sokumu ağrısının en önemli nedeninin hamilelik hormonları olduğu bilinir. Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, nasıl geçer sorularını daha detaylı bir şekilde öğrenebilmek için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.İbrahim Rızvanoğlu’na sorduk. İşte gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, gebelikte kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer sorularına verilen cevaplar…

12 Ekim 2019, Cumartesi 13:36 Son Güncelleme:
A A
Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Posta.com.tr

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer sorularının cevapları anne adayları tarafından çok fazla merak ediliyor. Omurgamızın en alt sırasında bulunan ‘’pöç kemiği ‘’ olarak da bilinen kuyruk sokumu birbiriyle eklemleşen toplam 4 adet kemikten oluşur. Kuyruk sokumu ağrıları özellikle gebelerde sık görülür ve gebeliğin son haftalarında daha da artar. Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, gebelikte kuruk sokumu ağrısı nasıl geçer sorularının cevaplarını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.İbrahim Rızvanoğlu’na sorduk.

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısının iki temel nedeni bulunur;

Birinci sebep, gebelik süresince salgılanan ve son haftalarda üst seviyelere çıkan hormonlardır. Bu hormonlar leğen kemiğini birbirine bağlayan lif yapıları gevşeterek, leğen kemiğinin hacmini önemli oranda arttırır. Böylece gebeliğin sonunda bebek anne karnından rahatça çıkabilmektedir. Kemikler arasındaki bu gevşeme, vücut ağırlığının kaslardan ve liflerden ziyade kemiklere yüklenmesine sebep olur. Her zaman taşıdığından daha fazla yük taşıyan kemikler, özellikle de kuyruk sokumu ve kasık kemikleri bu zorlanmaya ağrıyla yanıt verir. 

İkinci sebep, gebeliği olmayan bir kadında karın- leğen bölgesinde bağırsaklar, idrar torbası, yumurtalar, kaslar, damar-sinirler vb. anatomik yapılar bulunur. Gebelik döneminde bu yapıların yanı sıra fetüs (bebek) bulunur. Ekstra bir hacme ve ağırlık artışına sebep olan bu durum kemiklere özellikle de kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak ağrıya sebep olur. 


Gebelikte kuyruk sokumu ağrısını arttıracak sebepler; 

 • -Normalden hızlı veya fazla kilo alımı,
 • -Kabızlık (bağırsaklarda doluluk yaparak ekstra hacme sebep olarak ağrıyı arttırır)
 • -Öksürme/Hapşurma gibi karın içi basıncı arttıracak durumlar
 • -Uzun süreli ve özellikle de sert zeminlere oturma
 • -Kuyruk sokumu üzerine düşmeler
 • - Daha önceden geçirilmiş ve yanlış kaynamış kırıklar
 • -Ağır kaldırma

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?

 • Egzersiz / Aerobik / Pilates
 • Ani hareketlerden özellikle de öne eğilmekten kaçınmak
 • Bağırsakları rahat tutmak
 • Ağrı kesici kremler ve gebeliği etkilemeyen gruplardan seçilecek ağrı kesici tabletler
 • Kuyruk sokumu kemiğine uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılacak özel iğneler..(blokaj tedavisi)

Kuyruk sokumu iğnesi (Blokaj) nasıl yapılır, riski var mıdır? 

Bu iğne ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında (ağrısız) bir şekilde uygulanır. Özel bir teknikle kuyruk sokumunun ağrı hissini alan sinir yumağına iğneyle girilir ve geçici süreli sinirleri uyuşturucu bir ilaç karışımı verilir. Bu ilaç sayesinde ağrı hissi uzunca bir süre bloke edilmiş olur. Bu işlem toplamda 15 dakika sürer ve aynı gün kişinin yürümesine ve eve çıkmasına izin verilir. İşlemin gebelik veya sağlık açısından, her ilaç gibi nadiren de olsa alerjik reaksiyon yapabilme ihtimali dışında bir riski bulunmamaktadır.

Bu haberi de okudularBoğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu haberi de okudularİshale ne iyi gelir? İshali kesen besinler

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...