Gebze-Halkalı banliyö hattının ücreti ne kadar?

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Gebze-Halkalı banliyö tren hattında dün ilk sefer saat 06.00’da başladı

14 Mart 2019, Perşembe 08:32 Son Güncelleme:
A A

Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu Gebze Halkalı banliyö hattının ilk gününde İstanbul'u bir uçtan bir uca gezdi. İşte yeni hatla ilgili ilk izlenimler ve önemli detaylar...


Sabahın ilk saatlerinden itibaren çok sayıda vatandaş da işe, okula gitmek için banliyö tren hattını kullandı. Biz de Gebze istasyonundan Halkalı’ya kadar 115 dakikada banliyö hattında yolculuk yaptık. Kocaeli’nin Gebze ilçesinden başlayan yolculuğumuz, İstanbul sahili boyunca devam etti ve Halkalı’da sonlandı. Son yıllarda ilginin arttığı ve özellikle Erzurum-Kars arasında turistik seyahate imkan tanıyan Doğu Ekspresi gibi, Gebze-Halkalı banliyö tren hattıyla da İstanbul sahil şeridini boydan boya gezmiş olduk.

İlk sefer sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde sefer sayılarının artacağını söyleyen yetkililer, ilk saatlerde Ayrılıkçeşmesi, Üskürdar, Sirkeci ve Yenikapı hattında yoğunluktan meydana gelen beklemelerin yaşandığını dile getirdi. Gebze-Halkalı arası yolculuk ücreti ise tam biletler için 5.70 TL. Durak sayılarına göre ücret tarifesinin değiştiği hatta en ucuz tam fiyat ise 2.60 TL.

İLK SEFER SELFİE'Sİ

İLK SEFER SELFİE'Sİ

Sabah saat 05.40 itibariyle Gebze istasyonu kullanıma açıldı. Açılmasıyla birçok vatandaş banliyö hattına bindi. Vatandaşlar vagonlarda selfie çekerken, tek tek durakları inceledikleri gözlendi. İstasyon görevlileri de yolculara kullanılan hatlar ve sefer saatleri konusunda sürekli bilgilendirmelerde bulundu.

15 DAKİKA ARALIKLARLA

15 DAKİKA ARALIKLARLA

Marmaray'ın resmi internet sitesi ve istasyonlardan sürekli olarak Gebze-Halkalı hattında aktarmasız olarak 15 dakikada bir seferlerin düzenlendiği anons ediliyor. Buna ek olarak da Söğütlüçeşme-Zeytinburnu arasında yoğun olarak kullanılan hatta ise 8 dakikada bir sefer yapılıyor.

ÜCRET İADESİNE DİKKAT

ÜCRET İADESİNE DİKKAT

İlk gün seferlerin başlamasıyla birlikte Marmaray ücret tarifesi de açıklandı. Buna göre Gebze-Halkalı arası tam biletler için toplam yolculuk ücreti 5.70 TL. Bu rakam indirimli biletler için ise 2.75, diğer indirimli biletler için 4 TL. Ancak burada en önemli konu ‘ücret iadeleri.’ İneceğiniz durakta mutlaka kartınızı elektronik geçiş sistemlerinde okutmanız gerekiyor. Böylece yolculuğunuz hesaplanarak ücret iadesi gerçekleşiyor.

Gebze-Halkalı arasında seyahat eden yolcular Metrobüs’te olduğu gibi duraklardaki iade makineleri sayesinde gittikleri durak kadar ücret ödeyecek. Buna göre en az ücret 1-7 durak arasında alınacak. 7 durak ve sonrasında ise yolculuk ücreti artacak, tam İstanbul Kart için, 1-7 istasyon 2,60 TL, 8-14 istasyon 3,25 TL, 15-21 istasyon, 3,80 TL, 22-28 istasyon 4,40 TL, 29-35 istasyon 5,20 TL, 36-43 istasyon 5,70 TL. iken Öğrenci için ise, 1-7 istasyon 1,25 TL, 8-14 istasyon 1,55 TL, 15-21 istasyon, 1,80 TL, 22-28 istasyon 2,10 TL, 29-35 istasyon 2,50 TL, 36-43 istasyon 2,75 TL.

115 DAKİKA

115 DAKİKA

Sabah saat 06.00’da Gebze’den başlayan yolculuğumuz tam 115 dakika sürdü. Saat 07.55 itibariyle tren Halkalı banliyö istasyonuna ulaştı. Gebze-Halkalı arasında da Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikada aşıldı. Söğütlüçeşme-Yenikapı arasındaki mesafe ise 12 dakika sürdü.

43 İSTASYON İÇİN AYRI YÖNLENDİRME

43 İSTASYON İÇİN AYRI YÖNLENDİRME

Gebze-Halkalı arasında 43 istasyon bulunması nedeniyle yönlendirmelerin de sayısı fazlaydı. İlk gün olması sebebiyle birçok istasyon görevlisi de vatandaşlara yardımcı oldu. Yönlendirmelerin sayısının hızlı tren seferleriyle birlikte artacağı belirtildi.

İNTERNET KULLANIMI

İNTERNET KULLANIMI

İstanbul'daki toplu taşımada en önemli konuların başında internet kullanımı geliyor. Özellikle yer altından giden birçok metro hattında internet hizmeti alınamıyor. Ancak Gebze-Halkalı hattında Ayrılıkçeşmesi’nden Yenikapı’ya kadar olan tüm duraklarda interneti kesintisiz kullanmak mümkün. Bazı yolcuların dizüstü bilgisayarları ile internete bağlanarak çalıştığı gözlendi.

EN YOĞUN DURAKLAR

EN YOĞUN DURAKLAR

Banliyö hattında metro ile bağlantılarının olduğu duraklar yoğun şekilde kullanılıyor. Bu durakların başında Söğütlüçeşme, Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Bostancı, Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme geliyor. Ayrıca Halkalı istasyonundan da banliyö hattını kullananların sayısı oldukça fazla. 

İSTANBULLULARIN HAYATINI NASIL ETKİLEYECEK?

İSTANBULLULARIN HAYATINI NASIL ETKİLEYECEK?

- Özellikle sahil yolu ve E-5 trafiğini rahatlatması bekleniyor.

- Bakırköy ve Kadıköy gibi önemli caddelerin bulunduğu noktalarda insan trafiğini arttıracak.

- Birçok belediye otobüsü ve dolmuş trafikten çekilecek.

- Yüksek hızlı trenin daha fazla kullanılmasını sağlayacak.

- Aktarmasız bir şekilde seyahat imkanı sağlayan banliyö hattı iş çıkış saatlerinde metrobüs, tramvay ve metrolardaki kalabalığı azaltacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayakkabı esnafına ucuz kredi