Geç menopoz ve obezite meme kanserine yol açabilir

Meme kanseri dünyada en çok ölüme neden olan kanserlerden biri. Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklama yapan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Gezen, “Yılda 2 milyondan fazla kişinin yakalandığı meme kanseri, 40 ila 49 yaş arası kadınlarda başlıca ölüm nedenidir” dedi.

14 Ekim 2020, Çarşamba 15:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Gezen, dünya genelinde ekim ayı boyunca süren Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklama yaptı. Her 8 kadından birinin hayatlarının bir evresinde meme kanseri ile karşılaşabileceğini dile getiren Prof. Dr. Cem Gezen, meme kanserinde düşük ölüm oranı ve yüksek yaşam kalitesi için erken tanı ve tedavi şart olduğu uyarısında bulundu. 

Meme kanserine neden olan faktörler

Meme kanserine neden olan faktörler

Meme kanserinin oluşmasını etkileyen faktörlere değinen Gezer, “İlerleyen yaş, göğüs bölgesine radyasyon alınması, genetik faktörler, östrojen progesteron gibi hormonların dışardan alınması, erken dönem adet görülmesi, geç menopoz öyküsü, obezite, alkol kullanımı ve yüksek yağ içeriğine sahip gıdaların tüketilmesi meme kanserine zemin oluşturabilir” diye konuştu.

Erken teşhis önemli

Erken teşhis önemli

Meme kanserindeki başarının erken teşhis ve tedavi ile olduğuna dikkat çeken Gezer, şunları söyledi;

Erken teşhis için kadınlar 20 ila 39 yaş arasında her ay “Kendi Kendini Meme Muayenesi” (KKMM) yapmalıdır. Ortalama 3 yılda bir de meme polikliniğinde doktor meme muayenesi aksatılmamalıdır. 40 yaşından başlayarak yıllık klinik meme muayenesine ek, iki ya da her yıl da bir kez mamografi mutlaka yaptırılmalıdır. 50 yaş ve üstü kadınlar ise aylık KKMM, yıllık klinik meme muayenesi yanında her yıl bir kez mamografi yaptırmak zorundadırlar.

Yüz yüze tedavi edilebilir

Yüz yüze tedavi edilebilir

Meme kanserlerinde, cerrahi, onkoloji, radyasyon onkolojisi, tıbbi onkolojiyi içeren multidisipliner tedavinin mortaliteyi düşürdüğüne dikkat çeken Gezen, meme kanserinin erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir bir kanser türü olduğunu ifade etti. 

Son 30 yılda meme kanseri ölüm oranlarının düştüğünü bildiren Gezen, “Mortalitedeki bu düşüş, gelişmiş meme kanseri taramasına ve adjuvan tedavideki gelişmelere bağlıdır. Yapılan geniş çaplı çalışmalarda mamografi taramalarına katılan 40 ila 69 yaş aralığındaki kadınların teşhisten sonraki 10 yıl içinde meme kanserinden ölüm riskinin yüzde 60, 20 yıl içinde ise yüzde 47 daha düşük bulunduğu görülüyor. Bu bize meme kanserini erken tedavi edilmesi ile hayat kurtarır bir tedavi yöntemi olduğunu gösteriyor. Şikayet ile meme polikliniklerine giden hastalarda meme kanseri teşhisi meme muayenesi ve mamografi ultrasonografi gibi yöntemlerle teşhis edilir” bilgisini verdi.


Düzenli muayene şart

Düzenli muayene şart

Meme kanseri ölümlerinden korunmak için elle kendi kendini elle muayene yapılması (KKMM) gerektiğini vurgulayan Gezen, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Doktorunuz önerdiği zaman diliminden itibaren meme tarama programlarına girilmeli. Kendi kendini elle muayene yöntemi 20 yaşından sonra, adet başlangıcının 5 ila 7’nci gününde, adet görülmüyorsa ayın aynı günü elin orta üç parmağının iç yüzeyleri ile en az 5 dakika kadar yapılmalı. 40 yaşından sonra da yıllık doktor muayenesi ve mamografi çekilmesi gerekiyor. Ayrıca düzenli spor yapmalı ve yağdan fakir gıdalarla beslenmelisiniz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Menopoz nedir, belirtileri nelerdir? Menopoz hastalarına tavsiyeler