Geç yaşta evlenenler neden daha mutlu?

Sosyal çevrenin baskısı nedeniyle evlenen çok fazla insan olduğunu görmüşsünüzdür. Hal böyle olunca da insanlar bir aile kurmak için değil, geçici duygular ve yalnız kalma korkusu nedeniyle evlenmek için acele ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar geç yaşta evlenenlerin daha mutlu olduğunu söylüyor. Peki bunun nedeni nedir?

27 Nisan 2021, Salı 15:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Psikologlara göre, harika bir ilişki kurabilmek 6 ilkeyi anlamaya dayanıyor. Bu 6 ilkeyi kabul ettiğimiz zaman, evliliğe hazır olabilir. İşte 6 ilke...

1- SEVGİ KİŞİSEL GELİŞİME YARDIMCI OLUR

Olgun insanlar kendi başlarının çaresine bakabilirler ve sevgi onlara güç verir. Olgunluğun yaşla pek bir ilgisi olmasa da uzmanlar, olgunluğa erişebilmenin bazı tecrübeler sonucu olduğu konusunda hem fikirler. Bu sebepler erken yaşta evlenenlere oranla geç yaşta evlenenler ilişkide daha özgür ve mutlu hissedebiliyorlar. 

2- SEVGİ, FEDAKARLIĞI GETİRİR

Kendi kendine yeten bir kişi, boşluklarını partneri ile doldurmaya çalışmaz. Hatta tam tersi; sahip olduklarını paylaşmaya bayılırlar. Sevdiğiniz insanı düşünmek, onun için yeri geldiğinde fedakarlık yapmak erken yaşlarda daha zor olabiliyor.

3- SEVGİ İRADEDİR

3- SEVGİ İRADEDİR

Belli bir yaştan sonra hayattaki önem ve öncelik sıralamamız değişebiliyor. Çoğu zaman istediğimiz şeyler huzur, sevgi ve sadakat oluyor. Uzmanlar, geç yaşta evlenen bireylerin dikkatini partnerlerine daha fazla verdiğinin altını çiziyor. İlgi odağı partnerinden şaşmıyor ve iradelerine daha fazla sahip çıkabiliyorlar. 

4- SEVGİ SORUMLULUKTUR

Sorumluluk, bir yetişkini çocuktan ayıran bir özelliktir. İlişkide güvenebilmek çok önemlidir. Peki siz o güvenilir kişi olmaya hazır mısınız?

5- SEVERKEN DE İNCİNEBİLİRSİNİZ

5- SEVERKEN DE İNCİNEBİLİRSİNİZ

Acı ve hayal kırıklığı hayatımızda normal şeylerdir ve sevdiklerimiz bile bizi her zaman koruyamaz. Zorluklarla yüzleşmek için cesur olmalıyız ve kimseyi şikayet etmemeli, suçlamamalıyız. Bu durumda ilişki güçlü ve derin olacaktır.

6- BİREYSELLİĞE SAYGI DUYMAK

Olgun bir insan zaten hedeflerini oluşturmuş ve kendini bulmuştur, bu yüzden başkasının kararlarına saygı duymaya hazırdır. Böyle bir ilişki baskıdan uzaktır. Taraflar birbirlerine özgürlük verir ve her zaman bir uzlaşmaya varmaya çalışırlar. Sadece kendi çıkarlarıyla meşgul olan insanlar dinlemeye, anlamaya veya hiçbir şeyi kabul etmeye hazır değildir.

Kaynak: Mahmure

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hayvanlar aleminde aşk yaşayan 9 canlı