Gece mesaisi düşük yaptırıyor! İşte nedeni

Gece mesaisi düşük yaptırıyor! İşte nedeni

Uzmanlar uyardı: Haftada en az iki kez gece mesaisi yapan kadınlarda düşük yapma riski artıyor. Bunun nedeni ise gece mesaisinin gündüz-gece algısının değişmesine ve günlük ritmin bozulmasına neden olarak vücutta melatonin salgısını azaltması

02 Mayıs 2019, Perşembe 14:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Betül Görgen, gece mesaisi yapan kadınların neden düşük yaptığı konusunda şu bilgileri verdi:

“Gece mesaileri kadınlarda, gündüz-gece algısının değişmesine ve günlük ritmin bozulmasına neden olarak melatonin salgısını azaltıyor. Oysa 'melatonin' sağlıklı devam eden bir gebelik için çok önemli bir hormon. Aynı zamanda plesanta fonksiyonlarının devamında da önemli rol sahibi.

GECE MESAİYE KALAN KADINLARDAN 740’I DÜŞÜK YAPTI

Kopenhag’daki Frederiksbeg Hastanesi’nin Meslek ve Çevre Sağlığı Departmanı’nda yapılan araştırmada, gebeliği sırasında gece mesaisi yapan gebe kadınlar gözlem altına alınmıştır. 22 bin 744 kadının gebelik sonuçları Danimarka Tıbbi Doğum kayıtlarından takip edilmiş ve hangi gebeliğin doğum hangi gebeliğin düşükle sonuçlandığının bilgisi elde edilmiştir.

Çalışmadaki 10 bin 47 kadın arasında, 3 ila 21. haftalar arasında gece vardiyası çalışması olanların 740’ı düşük yapmışlardır. Gece vardiyası olmayan 12 bin 697 kadından düşük yapanların sayısı bin 149'dur.

Gebeliğin 8-22. haftaları arasında haftada 2 veya üstü gece vardiyasına kalan gebelerde düşük yapma riskinde yüzde 32’lik bir artış sözkonusudur.

Araştırmacılar aynı zamanda bir ay boyunca 26 kez gece çalışmış gebelerin düşük yapma olasılığının 2 misli arttığını da vurgulamıştır.

GECE ÇALIŞAN KADINLAR HEMEN PANİK YAPMASIN

Tabii ki çalışma sonucu nedeniyle gece çalışan gebelerin panik yapmasına gerek yoktur. Çünkü bu sonucu genelleştirmek için daha fazla kontrollü çalışmanın yapılması gerekir.

Yine de riskli gebeliklerin takibi için göz önünde tutulması gereken bir durumdur.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün çiğ sarımsak ve soğan yerseniz ne olur?