Bu alarma kulak verin! Geceleri uykudan uyandıran eklem ağrılarınız varsa...

Geceleri uykudan uyandıran ve hareket kısıtlığına neden olan artrit, ileri dönemlerde gündelik işlerinizi yapmanıza engel olabilir. Özellikle sigara içen ve sıkça enfeksiyona maruz kalan kişilerde daha sık görülen artrit hastalığında kişiye özel tedavi ise büyük önem taşıyor

11 Ekim 2018, Perşembe 16:59 Son Güncelleme:
A A
Bu alarma kulak verin! Geceleri uykudan uyandıran eklem ağrılarınız varsa...

Yaşam kalitesini artırıcı tedavilerin ön plana çıkartılması gerektiğini söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. M. Pınar Dönmez, 12 Ekim Dünya Artrit Günü olması dolayısıyla yaygın olarak görülen artrit hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Eklemler kemik, kıkırdak, sinoviyal zarlar ve eklem sıvısından oluşan, hareketlerimizi sağlayan yapılardır. Eklemleri tutan birçok hastalık vardır. Bunlardan biri artritlerdir. Artrite neden olan 150'den fazla romatizmal hastalık vardır. Belirtileri benzese de hastalık seyirleri ve tedavileri farklılık gösterebilir.

GECELERİ UYUTMAYAN AĞRININ NEDENİ ARTRİT OLABİLİR 

Artrit sürecinde eklemlerde inflamasyon oluşur ve geceleri artan ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı ile sabah tutukluğu gelişir. Yorgunluk ve halsizlik de sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı artritlerde eklemler dışında kalp, akciğer, göz ve deri gibi organlarda tutulur. Zamanında tanısı konulup doğru tedavi başlatılmazsa kalıcı eklem hasarına (deformite, sakatlık) yol açabilir.

Eklemdeki hasar şiddetine göre kişisel bakım, yemek pişirmek, temizlik yapmak gibi gündelik işleri yapabilme becerisi olumsuz etkilenir. Daha ileri evrelerde ağır sakatlık ve hareket becerisinin kaybı da söz konusu olabilir.

SİGARA VE ENFEKSİYON ARTRİTİN EN YAKIN DOSTU 

Artritler farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Her yaş, cinsiyet ve ırkta görülebilir. Artrite neden olan hastalıkların çoğu tek nedenden kaynaklanmaz. Genetik eğilim ve hormonal faktörler, enfeksiyon, bazı ilaçlar, güneş ışınları ve sigara gibi farklı çevresel nedenlerin bir araya gelmesi hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Genel olarak tüm dünyada benzer sıklıkta görülseler de bazıları bölgesel farklılıklar gösterir. Örneğin Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi Türkiye'de daha sık olarak görülür.

AMAÇ YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK 

Artritin erken tanınması ve doğru tedavi edilmesi kalıcı hasarların gelişmesine engel olur. Uzun süreli ve şiddetli eklem ağrısı olan hastaların vakit geçirmeden bir uzman doktora başvurmaları gereklidir. Artritli hastaların takip ve tedavisi bir ekip çalışması gerektirir. Bu ekipte romatoloji uzmanının yanı sıra fiziksel tıp ve rehabilitasyon ve ortopedi uzmanları da yer alır. Tedavide hastaların yaşam kalitelerini artırmak ve işlevsel kayıpları olmadan yaşamlarını sürdürmelerini hedeflenir.

Bu tedaviler arasında; ilaç tedavileri, egzersizler, eklemleri yormadan kullanmayı öğreten günlük yaşam aktivitesi eğitimleri, ateller ve kalıcı deformitelerin oluştuğu hastalarda da yeniden işlev kazandırmaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir.

Artrit tedavisi süresince kullanılacak olan ilaçların etkinliği ve yan etkileri uzman doktorlar tarafından yakından izlenmelidir. Hastalar uygun aralıklarla takip edilir ve gerekli tedavi değişiklikleri yapılarak etkili ve güvenli bir tedavi sağlanabilir. 

ŞİKAYETLERE GÖRE FARKLI TEDAVİ

Ağrılı ve şişliğin ön planda olduğu akut dönemlerde eklemlere istirahat ettirmek önem kazandığından atel uygulamaları, inflamasyonun azaldığı dönemlerde ise eklem hareket açıklığını koruyan ve kasları güçlendiren egzersiz programlarının düzenlenmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ve fizyoterapistler tarafından planlanmalı. 

Hastaya kendisinin yapacağı ev egzersizleri öğretilerek pilates, yoga, yüzme gibi travmatik olmayan egzersizler seçilerek hareketliliği korunur. 

Artrit tanısı konulan hastaların eklemlerine binen yükü azaltmak için fazla kilolarından kurtulması ve dengeli ve sağlıklı beslenmesi de önemli."

Artrit hastalığı olanlar için önemli tavsiyeler:  

• Doktorunuzla iletişiminiz kuvvetli olsun.

• İlaçlarınızı düzenli kullanın.

• Egzersizlerinizi düzenli ve doktorun önerdiği şekilde yapın.

• Eklemlerinizi koruyucu davranış biçimlerini benimseyin.

• İdeal vücut ağırlığınızı koruyup sağlıklı beslenin.

• İyi dinleninve düzenli uyuyun.

• Hastalığınız hakkında bilgilenin ve onunla barışık şekilde yaşamayı öğrenin.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.