Gecikmiş trafik cezaları nasıl ödenecek?

Kamu alacaklarına ödeme kolaylığı getiren yasa tasarısında trafik para cezaları ile köprü ve otoyol geçiş cezaları yeniden düzenleniyor

07 Aralık 2010, Salı 08:44
A A
Gecikmiş trafik cezaları nasıl ödenecek?

Trafik para cezalarında anaparanın ödenmesi halinde gecikme cezaları silinecek. Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine ilişkin cezalarda ise anaparayla beraber 12 lirayı aşan idari para cezalarının da ödenmesi gerekecek.

Torba Kanun tasarısının kapsamını merak eden vatandaşların en çok sorduğu soruların başında trafik para cezalarının kapsama girip girmediği geliyor. Tasarıda yer alan düzenlemeye göre, yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar ödenmemiş trafik para cezalarında anaparanın ödenmesi halinde gecikme cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

Ancak, anaparaya, cezanın kesildiği tarihten ödemenin yapılacağı tarihe kadar gerçekleşecek enflasyon farkı ilave edilecek.

Ancak, köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde bu affın kapsamı daraltıldı. Buna göre geçiş ücretlerinde affedilecek tutar hesabında anaparanın yanı sıra idari para cezaları da dikkate alınacak ve sadece 12 liranın altındaki anapara ve idari para cezaları affedilecek.


 

Sıradaki haber yükleniyor...