Geçmeyen enfeksiyon hastalıkları diyabetin habercisi

Kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve akciğer enfeksiyonlarına sık sık yakalanan, iyileşme süreci uzun olan kişilerde teşhis konulmamış diyabet hastalığı olabilir

19 Ocak 2017, Perşembe 12:12
A A
Geçmeyen enfeksiyon hastalıkları diyabetin habercisi
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı diyabet hastaları için önemli uyarılarda bulundu. Kış aylarında enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesi nedeniyle diyabet hastalarında şeker düzeylerinin artmasına yönelik şikayetlerde artış olduğunun bilgisini veren Küçükardalı, geçmeyen enfeksiyon hastalıkların altında şeker hastalığı olabileceğinin de altını çizdi.

SIK SIK HASTA OLUYORSANIZ...

Kış aylarında sık sık tekrarlayan enfeksiyonların altta yatan şeker hastalığı belirtisi olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve akciğer enfeksiyonlarına sık sık yakalanan, iyileşme süreci uzun olan kişilerde teşhis konulmamış diyabet hastalığı olabileceğinin uyarısında bulunuyor. Sık sık hasta olanlar, şeker hastalığına yönelik testleri yapmalıdır diyor.

"Şekeri yükselen yaşlılarda da altta yatan sinsi bir enfeksiyonun olabileceği akla getirilmelidir" diyen Küçükardalı, "Bazı yaşlılarda enfeksiyon sırasında ateş yüksekliği olmayabilir, genel durum bozukluğuyla kendini belli edebilir" uyarısında da bulundu.

"Artan enfeksiyon hastalıklarının neden olduğu şeker yüksekliğini kontrol altına almak için yapılacakları önceden bilmek ve tedbirli olmak gerekir" diyen Küçükardalı, kış aylarında hayatı kolaylaştıracak tavsiyeler verdi:

- Grip ilaçlarının yol açtığı ağız kuruluğu ile yüksek şekerin yol açtığı ağız kuruluğunu birbirinden ayırmak gerekir.  Şeker ölçümü yapmalı, yeteri kadar sıvı almalı, ağız kuruluğu yapmayan grip ilaçları kullanılmalıdır.

- Grip ilaçlarının yol açabileceği çarpıntıyla kan şekeri  düşmesinin yol  açacağı  çarpıntı da  birbirinden  ayrılmalı. Kan  şekeri  düşmesinde bilinç  değişikliği de  olmaya  başlar. Şüphelenildiğinde kan  şekeri  ölçümü  yapmak  gerekir.

- Hastalık durumunda vücudumuz enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığı için bünyede strese yol açar. Bu da belli hormonların yükselmesine böylece çok az yemek yeseniz bile kan şekeri değerlerinin artmasına neden olur. Bu nedenle hastalanınca iştahsızlıktan dolayı az yemek yiyerek kan şekeri değerinin artmadığını düşünen hastaların kan şekerini düzenli ölçmemesi ve ilaçları düzenli almaması yanlış bir davranıştır.

- Kan şekerinizi farklı zaman dilimlerinde ölçün.

DOKTORUNUZU ARAYIN

Hafif geçen hastalıklarda günde en az dört kez kan şekerinizi ölçmeniz gerektiğini belirten Küçükardalı "Daha ciddi durumlarda her üç saatte bir ölçülmeli. Ne yapabileceğiniz konusunda kuşkulanırsanız hemen uzman danışmanınızı arayın" dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.